A Belügyminisztérium elképzelései alapján kötelező jelleggel osztályozni fogják a kompetenciaméréseket.

Az oktatásért felelős Belügyminisztérium a tervek szerint előírná, hogy az év végi osztályzatba jelentősen beszámító érdemjegyet kell adni a diákoknak a kompetenciamérési területnek megfelelő tárgyból - írja a hvg360.
"A köznevelési államtitkárság több olyan lehetőséget vizsgál, amelyek a tanulóknak egyértelművé teszik, hogy az országos kompetenciamérés tesztjeinek kitöltése nem felesleges elfoglaltság" - válaszolta a lap kérdéseire a minisztérium, hozzátéve, hogy döntés még nem történt.
A 2001-ben elindított kompetenciamérés célja az volt, hogy az iskolák számára külső, objektív és nyilvános visszajelzést nyújtson, lehetővé téve az eredmények más intézményekkel való összehasonlítását. Bár néhány iskolában a tanárok már korábban is adtak jegyeket a kompetenciamérési tesztekre, ez a gyakorlat nem volt elterjedt. A szakértők ezen megközelítést azonban mindig is tévesnek tartották.
A múlt héten a szülők véleményét is megkérdezte a minisztérium a kompetenciamérés osztályzásáról. Ilyen szülői kérdőíves felmérést már többször használtak, például a mobiltelefonok korlátozására, az iskolaválasztásra, a tanárok megrendszabályozására vonatkozó kérdésekkel. A lap szerint érdemes ezekre odafigyelni, mert az érintett témakörök egy része nem sokkal később jogszabályokban is megjelent.
A Szülői Hang hétfői tiltakozó levelében azt írta, ha a kompetenciamérés eredményei a felvételibe is beleszámítanának, tovább csökkennének a gimnáziumi férőhelyek. "Amennyiben a kompetenciamérésből felvételi tesztet csinálnak, erre a tanulókat külön fel kell készíteni, így pont az várható, ami az írásbeli felvételin: a tehetősebb, szerencsésebb családok külön tanfolyamokkal fogják segíteni a gyerekeiket, a kevésbé tehetősek, kevésbé szerencsések pedig hátrányba kerülnek" - írják.
A BM kérdőívében egy másik kérdés utal arra is, hogy felmerült egy központi, állami rangsor összeállítása is az általános iskolákról és a gimnáziumokról. Hogy pontosan mi alapján készülne az államtitkárság iskolai rangsora, milyen paramétereket vennének figyelembe, arról nincs szó.