Komoly versenytársává válhatna a nyugati szövetségnek, amennyiben Kína, Oroszország és Észak-Korea szorosabb együttműködésbe lépne.

Samuel Paparo admirális szenátusi meghallgatásán figyelmeztetett a közelgő veszélyekre. Véleménye szerint az embargók, szankciók, vámok és az ukrajnai konfliktus nemcsak feszültségeket gerjesztenek, hanem még szorosabbra fűzték az Egyesült Államok legnagyobb riválisainak kapcsolatát.
Kína, Oroszország és Észak-Korea között a távol-keleti vizeken egyre inkább megerősödik a szövetségi kapcsolat, ami potenciális fenyegetést jelenthet az Egyesült Államokra és a NATO-ra nézve. E figyelmeztetést Samuel Paparo admirális, a csendes-óceáni flotta parancsnoka osztotta meg az amerikai szenátorokkal szerdai beszédében.
,,Észak-Korea modern atomfegyvereket és ballisztikus rakétákat tesztel, ami közvetlen fenyegetést jelent hazánkra és szövetségeseinkre. Kína már régóta fejleszti haderejét és egyre fontosabb szereplő a Dél-kínai-tengeren. Eközben Oroszország próbál kitörni az elszigeteltségből és keleten keres új partnereket. Ha ez a három hatalom összefog, az ránk is veszélyt jelenthet" - sorolta.
Paparo véleménye szerint Moszkvát nem érintik súlyosan a szankciók, mivel a szükséges alkatrészeket és alapanyagokat Kínából szerzi be. Cserébe pedig Oroszország fejlett technológiákat biztosít, amelyek lehetővé teszik Peking számára, hogy tovább fejlessze tengeralattjáró flottáját.
Közben Észak-Korea több ezer katonát irányított a kelet-ukrajnai frontvonalra, hogy támogassa az orosz erőket. Volodimir Zelenszkij elnök nyilatkozata szerint pedig az orosz haderő már Kínában is új katonákat toboroz.