Kockázatvállalóknak kedvez a lehetőség: itt akár évi 20%-os hozamokra is szert tehetünk!


Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

A hazai lakossági befektetők körében különösen népszerűek az aktívan kezelt befektetési alapok. Jelenleg az öt legnagyobb kötvényalap összesen közel 3000 milliárd forintnyi tőkét kezel, míg az öt legnagyobb részvényalapban 274 milliárd forint található. Emellett az abszolút hozamú alapok is figyelemre méltóak, hiszen az öt legnagyobb ilyen alap összesített vagyona eléri a 540 milliárd forintot.

A befektetési alapoknak kötelező tájékoztatniuk a potenciális befektetőket arról, hogy milyen minimális időtávot ajánlanak az adott alapba történő befektetéshez. Általában elmondható, hogy a magasabb volatilitású, tehát kockázatosabb alapok esetében a javasolt időtáv hosszabb, míg a stabilabb, kisebb árfolyam-ingadozásokkal bíró alapoknál akár néhány hónap is elegendő lehet. Most részletesen megvizsgáltuk, hogyan teljesítettek a fent említett kötvény-, részvény- és abszolút hozamú alapok a befektetési alapkezelők által ajánlott időtávok mentén. Például az egy évre javasolt alapoknál az éves hozam, míg az öt évre ajánlott alapok esetében az öt évre visszatekintő évesített hozam kerül bemutatásra.

A legnagyobb kezelt vagyonnal bíró kötvényalapok körében a hosszú távú kötvényalapok nem kaptak helyet. Ezek teljesítményét egy külön írás keretében fogjuk alaposabban megvizsgálni a közeljövőben.

Az itt szereplő kötvényalapok ajánlott időtávja jellemzően 0,5-1 év, kivéve a K&H alapját, ahol legalább 3 évre javasolják a befektetést az alap kezelői. Ezeken az időtávokon az alapok 5-6% közti hozamokkal gazdagították a befektetőket, ami megközelítőleg az inflációval megegyező nagyságú hozam, azaz a kötvényalapok képesek voltak a pénz értékének megőrzésére, de reálértelemben nem beszélhetünk számottevő növekedésről. Pozitívum, hogy a kötvényalapok befektetőinek nem kellett álmatlan éjszakákat elszenvedniük: az alapok árfolyamai csak minimálisan ingadoztak, sőt, befektetési stratégiától függően szinte vonalzóval húzott árfolyamokat is lehetett látni az utóbbi egy évben.

Érdekes megfigyelni, hogy az elmúlt év során a kötvényalapok nem tudtak versenyre kelni a lakossági állampapírok 6-7%-os hozamával. Ráadásul a lakossági állampapírok kamata jellemzően adómentes, míg a befektetési alapok hozamai a személyi jövedelemadó (15%) és az újonnan bevezetett szociális hozzájárulási adó (13%) terhe alatt állhatnak, kivéve, ha a befektető tartós befektetési számlán helyezi el az alapot. Ez a 28%-os adóteher jelentősen csökkenti az 5%-os bruttó hozamot, nettó szinten mindössze 3,6%-ra redukálva azt.

A vizsgált részvényalapok esetében az ajánlott befektetési időtáv általában 5 év, azonban a K&H alapja esetében javasolt legalább 8 éves távra tervezni a befektetést.

A javasolt időszakokban a részvényalapok kifejezetten kedvező teljesítményt nyújtottak, hiszen éves szinten 9-25% közötti hozamokkal zárták az időszakokat.

Valóban, a magasabb hozamoknak megvan a maga ára: bizonyos időszakokban, mint például a 2022-es ukrajnai orosz inváziót követő hónapokban, vagy legutóbb Trump vámintézkedéseinek bejelentése után, a részvényalapok árfolyama csökkenésnek indult.

Az abszolút hozamú alapok általában közepes szintű kockázatot képviselnek, és ideális esetben 2-5 éves időtávon érdemes velük számolni. Ezen időszakok alatt az öt legnagyobb kezelt vagyonnal rendelkező abszolút hozamú alap mindegyike kiemelkedő, kétszámjegyű évesített hozamot tudott felmutatni, ami évi 10-22% között mozog. A befektetők így jelentős nyereségekre tehettek szert.

Az idei év eddigi időszakában a kötvényalapok hozamai 1-1,5% között mozogtak, ami összhangban van a kockázati skálán a 2-es, esetleg 1-es szinttel. A kumulált hozam fogalma arra utal, hogy az adott alap az ajánlott időtávra, például egy három éves periódusra visszatekintve, mekkora hozamot realizált a kezdeti befektetéshez képest. Az egy évre optimalizált alapok esetében ez az érték megegyezik az ajánlott időtávra visszatekintett évesített hozammal.

A szöveg egyedi átírása: A bemutatott részvényalapok kockázati besorolása 3-tól 6-ig terjed, ami már önmagában is jelzi, hogy itt a tőke jelentős átmeneti veszteségekkel kell számolni. Ez a kockázati szint egyértelműen megjelenik az alapok idei teljesítményében is. A 2025-ös év eddigi időszakában a részvényalapok hozamai -14% és +16% között mozogtak. A legfőbb különbség az alapok teljesítményében abban rejlik, hogy mennyire gyorsan tudtak reagálni az amerikai vámbejelentések okozta piaci sokkhatásokra.

Az abszolút hozamú alapok idei teljesítménye eddig -9% és +10% között mozog. Az adatok alapján azonban világossá válik, hogy a legnagyobb kockázatú, 4-es kockázati szintű alapok közül csupán egyetlen egy mutat mínuszban. Ezzel szemben a második leggyengébben teljesítő alap is már 3%-os nyereséget könyvelhetett el az év folyamán.

A címlapkép egy különleges illusztráció, amely gazdagítja a tartalmat. A képet a Getty Images szolgáltatta.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts