Karácsony közeleg, és itt az ideje, hogy elővegyük a legjobb ünnepi filmeket – de most egy kis csavarral! Íme egy különleges filmes lista, amely garantáltan feldobja a karácsonyi hangulatot: 1. **Hóesés a városban** – Egy romantikus vígjáték, ahol a fősz

Igazából szerelem, Reszkessetek betörők, A Grincs - csak néhány az unásig ismételt karácsonyi mozikból. Tény, hogy ezek előtt rendre ott marad az ember, ha a távkapcsoló birizgálása közben a megfelelő csatornára téved, de most néhány olyan, atipikus "ünnepi" film következik, amelyek talán új kedvencekké avanzsálhatnak ebben az időszakban.
Örök vita, hogy a Die Hard vajon karácsonyi film-e, hiszen a cselekmény Krisztus urunk születésének ünnepén játszódik, igaz, kicsit más előjellel. John McTiernan műfajteremtő akciófilmje végül erre a listára csak azért nem került fel, hogy helyet adjon más, bizonyos szempontból hasonlóan "tájidegen" alkotásoknak.
Rendhagyó összeállításunkban mindenképpen ez a mozgóképes monstrum áll a legközelebb az ünnep eredeti szellemiségéhez. William Wyler 1959-es klasszikusát talán csak az alfa generáció tagjainak kell bemutatni. Juda Ben-Hur herceg (Charlton Heston) viszontagságai, melyet Lew Wallace amerikai tábornok vetett papírra, ez idáig négy mozgóképes feldolgozást értek meg. A legsikerültebb és egyértelműen a legsikeresebb vitán felül a 11 Oscar-díjat bezsebelő monumentális filmalkotás, melynek aláfestő zenéjét Rózsa Miklós szerezte. S hogy mit keres egy karácsonyi filmes lajstromon, holott egy húsvétin talán jobban mutatna? Aki emlékszik a kezdő képsorokra, sosem felejti el a betlehemi istálló fölött megálló fényes csillagot, sem a három napkeleti bölcset, akik a gyermek Jézust jöttek imádni, sem a fölbúgó sófárt, mely egy új korszak kezdetét jelentette.
Tim Burton 1989-es Batman után ismét visszatért Gotham sötét világába, hogy megalkossa a folytatást, amelyben merészebben játszott a klasszikus képregényes elemekkel. A Burton-potmétert maximálisan feltekerte, így a 1992-es Batman visszatér nem csupán egy újabb szuperhős film lett, hanem egy igazi vizuális eposz, amely a karácsony varázslatos, mégis baljós atmoszférájában bontakozik ki. A történet középpontjában a Pingvin (Danny De Vito), Max Schreck (Christopher Walken) és a Macskanő (Michelle Pfeiffer) áll, akik mindannyian sajátos módon bonyolítják Bruce Wayne (Michael Keaton) életét. Ez a film nem éppen a családi filmek közé sorolható: bár a karácsonyi díszletek között zajlik a cselekmény, a hősök és gonosztevők összecsapása egy sötétebb, komorabb hangulatot áraszt. Az alkotás tematikájában a társas magány, a diszfunkcionális családok és a karácsonyi időszak kereskedelmi aspektusainak kritikája is megjelenik, ami új dimenziót ad a klasszikus hős-történetnek. A Batman visszatér tehát nem csupán egy folytatás, hanem egy mélyebb, elgondolkodtató élmény, amely a sötét mesék világába vezet minket.
Shane Black rendező és forgatókönyvíró különös vonzalma abban rejlik, hogy karácsonyi díszletek között olyan történeteket mesél el, amelyeknek az ünnephez semmi közük sincs. Csupán annyi a közös pont, hogy a balhés egyének karácsonykor is megmaradnak balhésnak. Az 2005-ös film, amely Robert Downey Jr. visszatérését jelzi (a nagy visszatérés a 2008-as Vasember volt, amelyről szintén még fogunk beszélni), egy különös utazásra invitál. Downey Harry, egy kisstílű rabló bőrébe bújik, aki egy kudarccal végződő rablás után egy castingon találja magát, majd belekeveredik egy gyilkossági ügybe. Az eseménysor során partnere lesz egy ambiciózus színésznő (Michelle Monaghan) és egy magándetektív (Val Kilmer), hármójuk lehetetlen kalandja pedig végül egy véres, ámde rendkívül szórakoztató fekete komédiában kulminál. A film címe ellenére a premierje idején nem aratott osztatlan sikert, de az eltelt húsz év során igazi kultikus klasszikussá nőtte ki magát – és ez nem véletlen.
Ne illessük rettenetes magyar címével Martin McDonagh kiváló filmjét, mert egyáltalán nem szolgált rá! A karácsony környékén Bruges (vagy Brugge) városában játszódó (nahát, ismét) fekete komédia két ír bérgyilkosról szól. Colin Farrell és Brendan Gleeson párosa a sodró párbeszédekben és a lehetetlen fordulatokban tobzódó cselekményben is mesterien működik, pedig bizonyos szempontból még a Durr, durr és csóknál is cifrább a történet alaphelyzete. Annyi bizonyos, hogy Brugge városa, különösen a Belfry torony nagyon sokat köszönhet ennek a filmnek, amelyben az ünnep szintén csak díszlet, annak viszont ezúttal is kiváló.
Megint egy képregényfilm, megint Shane Black, megint Robert Downey Jr. és megint karácsony. Black, a buddy mozik koronázatlan királya ezúttal tőle szokatlan környezetben kamatoztatta tehetségét: a Marvel moziverzum zászlóshajójának számító Vasember-sorozat harmadik részét dirigálta. A 2013-as film, bár hozza a zsáner jellemző toposzait, de egészen friss oldaláról mutatta be a pánikrohamokkal küzdő Tony Starkot, akinek ezúttal ellenfele sem a megszokott gonosztevő. És hogy mennyire működik jól egy milliárdos techguru/szuperhős karaktere egy találékony kölyökével? A Vasember-trilógia záró epizódjából kiderül.
Rengeteg különleges és szokatlan művet idézhetnénk fel (csak Tim Burton filmjei közül is minimum kettőt), amelyek végül nem kerültek bele a válogatásunkba. Akik számára a karácsonyi hangulat megteremtése a legfontosabb, azok a bevezetőben említett alkotásokkal járnak a legjobban. De a kalandvágyóbbak bátran próbálkozhatnak a fent felsorolt bármelyik filmmel – lehet, hogy egy igazán egyedi élmény vár rájuk!