Újvidéken drámai fordulatot vett a helyzet: a szerbiai ügyvédi kar egy hónapos sztrájkot hirdetett. Az esemény komoly feszültségeket generál a jogi szektorban, és számos jogi ügy elakadásához vezethet. A szakma képviselői ezzel a lépéssel kívánják felhívn


Hétfőtől kezdődően a szerbiai ügyvédek harminc napra beszüntetik tevékenységüket – ezt a döntést vasárnap hozta meg a szerb ügyvédi kamara. Az ügyvédek ezzel az egy hónapos sztrájkkal szeretnék támogatni a november óta demonstráló egyetemisták követeléseit, ugyanakkor kifejezik aggodalmukat is amiatt, hogy véleményük szerint Szerbiában veszélybe került a jogállamiság, valamint az ügyvédi hivatás függetlensége.

A szerbiai egyetemi hallgatók szombaton 15 órától három órán át leállították a forgalmat Újvidék mindhárom hídján. Ezt követően a Bácskát a Szerémséggel összekötő Szabadság-hidat 24 órás blokád alá helyezték. Jelenleg a Szabadság-hídon még mindig tart a zárlat, mivel a 24 óra leteltével a hallgatók úgy döntöttek, hogy további három órára meghosszabbítják a lezárást. Emellett nem zárták ki annak lehetőségét sem, hogy a híd lezárása addig folytatódik, amíg követeléseik nem teljesülnek teljes mértékben.

A diákok és a hozzájuk csatlakozó civilek a közlekedés akadályozásával fejezik ki elégedetlenségüket, mivel véleményük szerint a november elsején, 15 áldozatot követelő újvidéki vasúti pályaudvaron bekövetkezett tragédia felelőseit eddig nem találták meg, és nem vonták őket felelősségre. A tiltakozók korábban 15 percre lezárták a forgalmas útkereszteződéseket, míg hétfőn 24 órás blokádot állítottak fel Belgrád legnagyobb forgalmú csomópontján. A demonstrációhoz motorosok és traktoros mezőgazdasági termelők is csatlakoztak, erősítve a megmozdulás jelentőségét.

Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején tragikus módon leszakadt, ami komoly aggodalmat keltett a közvéleményben. Az illetékes hatóságok ugyan 13 személy ellen vádat emeltek, azonban azóta sem történt érdemi lépés a felelősségre vonás terén. Ennek következtében,

Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők egyesítették erejüket, hogy hangot adjanak tiltakozásuknak.

A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.

A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan közzéteszik a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentumokat. Ezen kívül eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókat támadták, és Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárásának köszönhetően a korábban letartóztatott diákokat és tanárokat szabadon engedték. A költségvetési források átcsoportosításával pedig a felsőoktatásra szánt büdzsé 20 százalékos emelését biztosították, így a kormány úgy véli, hogy nincs szükség további demonstrációkra. Ezzel szemben a diákok és támogatóik úgy érzik, hogy még mindig nem teljesültek mind a követeléseik. Az építésügyi szakemberek, akik szolidárisak a diákokkal, rámutatnak, hogy kulcsfontosságú dokumentumok hiányoznak, amelyek segíthetnének kideríteni, ki felelős az újvidéki tragédia kapcsán.

Az újvidéki vasútállomás, amely 1964-ben nyitotta meg kapuit, az utóbbi években jelentős felújításon ment keresztül. A rekonstrukciós munkálatok 2021-ben indultak, és 2022 során több szakaszban zajlottak, majd idén is folytatódtak. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban bejelentette, hogy a felújítás befejeződött, és az épület ismételten használatba vehető. Habár a miniszter azóta lemondott, hangsúlyozta, hogy nem érzi magát felelősnek a bekövetkezett tragédiáért. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Djuric, és a miniszterelnök, Milos Vucevic vállalták a felelősséget. A két politikus lemondása a tragédiát követően azonnal szóba került, de végül csak kedden tették meg ezt a lépést.

Aleksandar Vucic köztársasági elnök kifejezte optimizmusát az új kormány megalakulásával kapcsolatban, remélve, hogy nem szükséges előrehozott választások kiírása. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ellenzék egyes tagjai átmeneti kormány létrehozását szorgalmazzák, amelyben azok is részt vennének, akiknek a szerbiai választók nem adtak bizalmat. Az államfő azonban világosan kijelentette, hogy ezt a helyzetet nem engedheti meg, így az ilyen forgatókönyv valószínűtlen.

Related posts