Izrael fontolóra veszi az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából való kilépést, ám egy lényeges tényező miatt ez a lépés nem kivitelezhető.

"Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa démonizálja az egyetlen közel-keleti demokráciát, propagálja az antiszemitizmust és az emberi jogok megsértőit védelmezi" - fogalmazott Gideon Szaár izraeli külügyminiszter az X-en, bejelentve, hogy a zsidó állam követve az Amerikai Egyesült Államok példáját, kilépne a szervezetből.
Szaár indoklásában kiemeli, hogy a szervezet részéről Izraelt eddig több mint 100 elítélő határozat érte, ami a tanács által valaha elfogadott összes határozat legalább 20 százalékát teszi ki. Ez a szám "több, mint amennyi Kuba, Észak-Korea és Venezuela ellen összesen készült".
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa gyakran a jogsértők védelmére összpontosít, lehetőséget biztosítva számukra, hogy elkerüljék a felelősségre vonást, miközben rendre a Közel-Kelet egyetlen valódi demokráciáját, Izraelt, célozza meg és démonizálja.
- hangsúlyozta a külügyminiszter, megjegyezve, hogy a szervezet keretein belül Izrael az egyetlen ország, amelynek saját, speciális napirendi pontja van.
A bejelentést követően reagált az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, akik szerint Izrael "megfigyelői státusszal" rendelkezik a jogvédő tanácsban, nem tartoznak a 47 tagállam közé, "ezért nem is tudnak kilépni a tanácsból" - fogalmazott Pascal Sim sajtószóvivő a Barrons szerint.
Kedden egy figyelemre méltó esemény zajlott, amikor Donald Trump elnök aláírta azt a rendeletet, amely hivatalosan is bejelenti az Egyesült Államok távozását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából. Emellett az elnök döntése kiterjedt az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) tagságának megszüntetésére is. E lépések várhatóan jelentős hatással lesznek az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolatainak alakulására és a globális emberi jogi diskurzusra.