Itt van az Európai Bizottság új javaslata, amely a tenger alatti kábelek védelmét hivatott erősíteni.

A brüsszeli bejelentés alapján a tenger alatti kommunikációs kábelek nem csupán több tagállamot összekapcsolnak, hanem hidat képeznek a szigetek és az uniós szárazföldi területek között. Ezek a kábelek kulcsszerepet játszanak abban is, hogy az Európai Unió kapcsolatban álljon a világ többi részével, hiszen az interkontinentális internetforgalom 99%-át bonyolítják le.
A tenger mélyén futó elektromos kábelek kulcsszerepet játszanak a tagállamok villamosenergia-piacainak összekapcsolásában, hozzájárulva ezzel az ellátásbiztonság erősítéséhez, valamint a tengeri szélerőművek által termelt megújuló energia szárazföldre juttatásához. Az utóbbi hetekben és hónapokban azonban ezek a tenger alatti infrastruktúrák számos incidens színhelyévé váltak, amely súlyos zavarokat okozhatott az alapvető szolgáltatások biztosításában.
A javaslat értelmében az Európai Bizottság szigorúbb biztonsági előírásokat vezetne be a tenger alatti kábelek védelme érdekében, ezzel erősítve a rendszer ellenálló képességét. A javasolt intézkedések célja egy átfogó és folyamatos helyzetértékelés kialakítása, amely javítja a fenyegetések előrejelzését a Földközi- és a Balti-tenger térségében. Ez lehetővé tenné a korábbi riasztások kiadását és a hatékonyabb reakciók kidolgozását, emellett pedig fokozná a javítási kapacitások fejlesztését is.
Az ellenséges szereplőkkel és az úgynevezett árnyékflottákkal szembeni szigorúbb szankciókat helyez kilátásba, és diplomáciai intézkedéseket foganatosítana, kihasználva a hibrid fenyegetésekkel szembeni uniós eszköztárat.
Az intézkedések kiegészítik a tagállamok és a kiberbiztonsággal foglalkozó uniós ügynökség (ENISA) szakembereiből álló, a tenger alatti kábelinfrastruktúrával foglalkozó csoport munkáját, valamint a NATO vonatkozó tevékenységeit is, és támogatják a nemzeti és regionális törekvéseket, megerősítve Európa elkötelezettségét a létfontosságú tenger alatti infrastruktúra védelme iránt, amely - mint írták - elengedhetetlen a globális kommunikációhoz és az energiabiztonsághoz - közölte az Európai Bizottság.