Indiai és kínai diákok jogi lépéseket tettek Donald Trump ellen.

Az Egyesült Államokban több mint ezer visszavont vagy törölt vízum miatt indított jogi eljárást a Trump-kormány ellen öt egyetemista. Érvelésük szerint a Trump-adminisztráció "egyoldalúan szüntette meg több száz, de akár több ezer nemzetközi diák F-1-es jogállását", anélkül, hogy előzetes értesítést küldtek volna az érintetteknek.
Három indiai és két kínai egyetemista pert indított az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma és más bevándorlási hivatalnokok ellen, amiért az amerikai kormányzat több nemzetközi diák F-1-es vízumát is érvénytelenítette. A keresetet az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) nyújtotta be a New Hampshire-i szövetségi bíróságon.
A per szerint a Trump-adminisztráció "egyoldalúan szüntette meg több száz, de akár több ezer nemzetközi diák F-1-es jogállását", anélkül, hogy előzetes értesítést küldtek volna az érintetteknek. Ez nemcsak a kiutasítás veszélyét hordozza magában, hanem komoly pénzügyi és tanulmányi nehézségekhez is vezet - állítják a felperesek a Deutsche Welle szerint.
A perben szereplő hallgatók között van két kínai állampolgár, Hangrui Zhang és Haoyang An, valamint három indiai diák: Linkhith Babu Gorrela, Thanuj Kumar Gummadavelli és Manikanta Pasula.
Zhang elveszítette kutatási asszisztensi állását vízumának érvénytelenítése miatt, míg An kénytelen lehet félbehagyni tanulmányait, noha már több mint 329 ezer dollárt (közel 290 ezer eurót) fektetett a képzésébe.
Gorrela május 20-án diplomázna, de vízum hiányában nem fejezheti be tanulmányait és nem vehet részt a tervezett gyakornoki programban sem. Gummadavellinek és Pasulának pedig egyetlen szemesztere maradt volna a végzésig, de hasonló akadályokba ütköztek.
Az eset nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi hallgatók, az egyetemek és jogvédő szervezetek körében. Különösen aggasztónak tartják a diákvízumokra vonatkozó szabályozás szigorítását, amely az utóbbi időben egyre több hallgatót érint, főként a Kínából és Indiából érkezőket - akik az amerikai felsőoktatásban tanuló külföldi diákok jelentős részét teszik ki.
Az Associated Press legfrissebb jelentése alapján 2024 márciusától kezdődően több mint ezer nemzetközi diák kényszerült arra, hogy elveszítse vízumát vagy legális tartózkodási jogát az Egyesült Államokban működő egyetemeken.