Egy cseh vasútállomás új szerepet kap: holokauszt-emlékhellyé alakul. Ez a kezdeményezés nem csupán a múlt fájdalmát idézi fel, hanem lehetőséget teremt arra, hogy a jövő generációi ismerjék meg és megértsék a történelem ezen sötét időszakát. Az emlékhely


Az 1923-ban megépített vasútállomás épülete, valamint a hozzá kapcsolódó ingatlanok és terület átalakítása körülbelül két évet fog igénybe venni.

A korszerű holokausztmúzeum neve hivatalosan az Emlékezés és párbeszéd központ - Bubny lesz. A nyilvánosságra hozott információk szerint a klasszikus múzeumi, valamint a multifunkciós kiállítási termek mellett kávéház és különféle közösségi rendezvényeknek szolgáló termek is kialakításra kerülnek. Az átalakított Bubny vasútállomás tehát nemcsak emlékhely és múzeum lesz, hanem egyfajta társadalmi-kulturális központ is, amely helyet ad a holokauszttal és annak mához szóló üzenetével foglalkozó különféle kiállításoknak, rendezvényeknek is.

A költségeket mintegy 200 millió koronára (3,2 milliárd forint) tervezik.

"A több mint másfél évszázados vasútállomás, amely a 2. világháború alatt zsidókat szállító vonatok kiindulópontja volt, modern múzeumi és oktatási központtá alakul át. E helyszín célja, hogy megőrizze a holokauszt emlékét és átadja azt a fiatalabb generációknak" - nyilatkozta Pavlína Sulcová, a központ igazgatója a sajtónak.

"A holokausztot megelőző időszakban a társadalomban egyre inkább teret hódított a mesterségesen szított gyűlölet, a megosztottság fokozódott, és a demokratikus értékek lassan felszámolódtak. Éppen ezért rendkívül fontos egy ilyen múzeumi központ létrehozása, amely emlékeztet minket ezekre az eseményekre, lehetővé téve, hogy levonhassuk a szükséges tanulságokat" - nyilatkozta Martin Baxa kulturális miniszter.

A leendő emlékhely egyik legmeghatározóbb eleme, a szimbolikus alapköve, már 2015 márciusában napvilágot látott. A cseh szobrász, Ales Vesely által megalkotott mű - egy égbe törő vasúti sínpár - a vasútállomás előtti téren található. Ez a különleges alkotás a második világháború során elpusztított csehországi zsidók emlékét őrzi, hiszen innen indították a prágai zsidókat a haláltáborok felé, emlékeztetve minket a múlt fájdalmára és a történelmi igazságtalanságokra.

Az építkezési folyamatok a terveknek megfelelően 2027 márciusára zárulnak le, és a nagyközönség számára májusban, a második világháború befejezésének évfordulóján ünnepélyes keretek között nyitják meg az emlékhelyet.

Related posts