Hogyan alakulhat át egy anyajegy melanómává? Fontos, hogy figyelje a bőrének állapotát és az esetleges elváltozásokat!
Az anyajegyek sokfélesége lenyűgöző, és bár van, akin csupán egy-kettő található, mások bőrét színes foltok sokasága díszíti. Az anyajegyek különböző típusokba sorolhatók, például az egyszerű, pigmentált anyajegyek, valamint a bonyolultabb, atípusos vagy dysplasiás anyajegyek. Az egyszerű anyajegyek általában kis, sima felületű, egyenletes színű foltok, míg az atípusos anyajegyek gyakran szabálytalan kontúrral és eltérő színárnyalatokkal rendelkeznek. Fontos, hogy figyeljünk az anyajegyek változásaira: ha egy anyajegy mérete, színe vagy formája megváltozik, esetleg viszketni vagy vérzeni kezd, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. A bőrünk egészsége érdekében ajánlott rendszeresen ellenőrizni anyajegyeinket, hiszen a korai felismerés kulcsfontosságú a bőrbetegségek megelőzésében.
Vannak olyan betegségek is, amelyek pigmentált elváltozások megjelenésével járnak. Hogy milyen típusai vannak az anyajegyeknek, illetve mire kell figyelnünk azokkal kapcsolatban, dr. Tihanyi Lilla, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa mondja el nekünk.
"Az anyajegyek kialakulását a pigmenttermelő sejtek működési zavara okozhatja, amelyek általában a bőrtől eltérő színű, jóindulatú elváltozásokat eredményeznek. Az anyajegyeknek többféle osztályozása lehetséges. Eredetük szerint alapvetően két típusuk van: a veleszületett és a szerzett anyajegyek. Számukat részben genetikai tényezők, részben az elszenvedett UV-sugárzás befolyásolja. Ebből a szempontból a gyermekkori napégéseknek különösen nagy a jelentősége!
A sok anyajeggyel rendelkező egyének számára hasznos lehet, ha fényképes dokumentációt készítenek arról, hogy hol helyezkednek el a jegyek, hány darabot számlálnak, és milyenek a pigmentszerkezetük. Amennyiben bármilyen változást vagy vérzést észlelünk, fontos, hogy sürgősen szakemberhez forduljunk. Felnőttkorban is ajánlott az éves szűrővizsgálat, még akkor is, ha nincsenek panaszaink – emelte ki dr. Tihanyi Lilla, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.
Az anyajegyek, amelyek már a születésünkkor jelen vannak, a veleszületett formációk közé tartoznak, és legkésőbb egyéves korunkra teljesen kifejlődnek. Ezek az elváltozások változatos méretűek lehetnek, a legkisebbektől egészen a 20 cm-es nagyságig is megnőhetnek. A szerzett anyajegyek színpalettája széles, világos bőrszíntől kezdve a sötét barnáig terjednek, és jellemzően kisméretűek, jól körülhatárolt, szabályos formákkal rendelkeznek. Ezzel szemben ott vannak az atípusos anyajegyek, amelyek szabálytalan alakjukkal tűnnek ki. Színük szintén változatos, előfordulhat fekete, sötétbarna vagy akár vöröses árnyalat is.
Az atípusos anyajegyek esetében a melanoma kialakulásának kockázata jelentősen megnő, ezért ha valakin ilyen jellegű anyajegy található, elengedhetetlen a rendszeres orvosi szűrés. Különösen figyelmet érdemel az anyajegyek alapos ellenőrzése azoknál, akiknek számos anyajegyük van – például több mint száz –, valamint akik világos vagy fehér bőrrel rendelkeznek, sok szeplővel, szőke vagy vörös hajjal bírnak, vagy akiknek a múltjukban sok napégés szerepel. Azok is kiemelt figyelmet érdemelnek, akik szabadban dolgoznak vagy hódolnak valamilyen szabadtéri hobbynak, illetve akiknek a családjában már előfordult rosszindulatú bőrdaganat.
Az anyajegyek malignus elváltozásainak különböző figyelmeztető jelei lehetnek. Fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk, ha észrevesszük, hogy az anyajegyek alakja aszimmetrikussá válik, méretük növekszik, felszínük megvastagszik, vagy ha színük sötétebbé vagy világosabbá válik. Továbbá, ha viszketés vagy váladékozás lép fel, ezek mind olyan tünetek, amelyek sürgős orvosi beavatkozást igényelnek. Az említett tünetek bármelyike indokolhatja az anyajegy eltávolítását és szövettani vizsgálatát. Ezenkívül érdemes eltávolítani azokat az anyajegyeket is, amelyek melltartópánt vagy öv alatt helyezkednek el, mivel ezek folyamatos irritációnak vannak kitéve, ami szintén kockázatot jelenthet.