Hatodik napja tart az RTS blokádja | Vajdaság MA A múlt héten kezdődött események következtében immár hatodik napja van érvényben a RTS (Radio-televizija Srbije) blokádja, amely jelentős feszültséget okoz a médiában és a közéletben. A helyzet továbbra is

A Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) hétfő óta blokád alá került, ami komoly változásokat hozott a műsorrendben. Számos műsort nem sugároznak, és a húsvéti liturgiát sem közvetítették. Az esti fél nyolckor kezdődő központi hírműsor az utóbbi két napban módosított formátumban, műsorvezető nélkül zajlik a stúdióban. Has similar módon érinti a reggeli híradót is a helyzet.
A blokádban részt vevő egyetemisták nem engedik be a dolgozókat az RTS épületeibe a Takovska és Aberdareva utcákban, valamint a košutnjaki stúdióba sem.
A diákok határozottan követelik, hogy új pályázatot hirdessenek a REM Tanácsának tagjai számára, vagy alternatívaként az RTS megszüntetését. Kijelentették, hogy a blokád folytatódni fog, amíg követeléseik nem teljesülnek.
Az RTS ma reggel ismét hangsúlyozta, hogy a blokád jogellenes, és hogy nem ők viselik a felelősséget a kialakult helyzetért.
Az RTS munkatársainak mai ülésén hangsúlyozták, hogy sürgősen szükség van a REM tanácstagjainak megválasztására vonatkozó pályázat kiírására. Kiemelték, hogy ez egyben a diákok által létrehozott blokád felszámolását is jelentené.
Boris Bratina, a tájékoztatási és távközlési miniszter, húsvéti üzenetében kiemelte, hogy elengedhetetlen az RTS egész csapata számára a megfelelő munkakörülmények megteremtése.
A minisztérium hivatalos tájékoztatása alapján Bratina minden szerbiai állampolgár számára békét, lelki harmóniát, valamint személyes és családi fejlődést kívánt. Hangsúlyozta, hogy a közösség egészére a megosztottság és a konfliktusok árnyéka nehezedik, amely kihívásokat jelent mindannyiunk számára.
"Mindannyian szükségét érezzük az önmérsékletnek és a megfontolt döntéseknek, nem pedig a kiabálás és az erőszak kultúrájának elfogadására. E szellemiség jegyében a minisztérium arra kér minden érintettet, hogy biztosítsák az RTS, különösen az újságírók számára a megfelelő munkakörülményeket. Ezen felhívás különösen fontos, hiszen az RTS Szerbia tájékoztatásának egyik alapvető pillére" - emelte ki Bratina.
A közlemény alapján az RTS nyomás alá vonása "államcsínyként" is felfogható, ami azt jelenti, hogy ez a lépés a társadalmi rend megingását vagy akár teljes összeomlását idézheti elő.
Hozzátette, hogy "az RTS működésének helyreállítása elengedhetetlen az alapvető emberi jogok, mint például a munkához és a tájékozódáshoz való jog védelme érdekében", mivel "ezek megkérdőjelezése Szerbiát visszavetné az elődemokratikus időszakba." Ezért fontos, hogy az illetékes hatóságok lépjenek, hogy az RTS munkakörülményei ismét a törvényes keretek között zajlanak, és hogy alaposan kivizsgáljanak minden olyan tényezőt, amely az intézmény működését akadályozza. A közlemény hangsúlyozza: "az RTS helyreállítása segítene a társadalmi feszültségek csökkentésében is."