**Egy szálloda építése a környezet tudatosság jegyében – Nők Lapja** A modern vendéglátás világában egyre fontosabbá válik, hogy a szállodák ne csupán kényelmet és luxust nyújtsanak, hanem figyelembe vegyék a környezeti hatásokat is. Az új generációs szá

Egy idén tavasszal nyíló hévízi szálloda nemcsak a prémiumturizmus új szimbóluma kíván lenni, hanem a természetvédelem és a fenntarthatóság iránti elkötelezettség mintapéldája is.
A szálloda megvalósítása során ugyanis kiemelt figyelmet fordítottak az építési terület alapjául szolgáló, súlyos környezeti károkat elszenvedett terület kitakarítására, és a még megmenthető természetes élőhelyek megóvására, szoros együttműködésben a Zala Megyei Kormányhivatallal, a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal és a helyi hatóságokkal.
A Le Primore Hotel & Spa területe az 1960-as évektől kezdve illegális építőipari hulladéklerakóként funkcionált, amit már az 1980-as évek légifotói is megörökítettek. Az évtizedek során felgyülemlett építési törmelék és egyéb hulladék oly mértékben tette tönkre Hévíz védett tőzeglápjának ezen szegletét, hogy az elvesztette természetvédelmi értékét.
A rekultivációs munkálatok 2020-ban indultak el, és ennek keretében 45 000 köbméternyi építőipari hulladékot távolítottak el a területről. A projektet a Zala Megyei Kormányhivatal irányítása alatt valósították meg, és 2021-re hivatalosan is befejeződött. A beruházók kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy alaposan megtisztítsák a teljes területet, ezzel megszüntetve az illegális hulladéklerakás évtizedes nyomait, valamint védve a még meglévő ökoszisztémát.
A Hévízi-láp, amely számtalan ritka növény- és állatfajnak, mint például a mocsári gólyahír, a sárga nőszirom, a berki tücsökmadár és a keleti cickány, ad otthont, teljes mértékben érintetlen maradt a beruházás során. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park szakemberei a projekt megkezdése előtt alaposan felmérték a még épségben lévő lápterület határait, hogy garantálják a természetes élőhely zavartalan fennmaradását.
Az illegális hulladéklerakó rekultivációját követően a fejlesztési munkálatok a láp területén kívül valósultak meg. Kiemelten fontos a láp zavartalan állapotának fenntartása, mivel ez elengedhetetlen a terület természetvédelmi értékeinek jövőbeli megóvása szempontjából. Az építési folyamat során különös figyelmet fordítottak arra, hogy az ex lege védett Hévízi-láp kijelölt területe ne szenvedjen kárt, ezt a természetvédelmi hatóság és az illetékes őrszolgálat több alkalommal is ellenőrizte, biztosítva ezzel a terület védelmét.
A beruházás során az építtető különös figyelmet szentelt a Hévízi-láp törékeny ökoszisztémájának védelmére, amely számos védett növény- és állatfaj számára biztosít otthont." - hangsúlyozta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága.
A projekt keretében több természetvédelmi ellenőrzést hajtottak végre, amelyek megerősítették, hogy a beruházás egyáltalán nem gyakorolt káros hatást a Hévízi-lápra és annak egyedülálló élővilágára. A szálloda építése csupán a rekultivált területen zajlott, ahol a környezeti károsodás már véglegesen bekövetkezett.
A rekultivációs tevékenységek és a láp határainak precíz kijelölése lehetőséget teremtett arra, hogy a projekt sikeresen visszaállítsa a természet harmóniáját, egyúttal egy korszerű, fenntartható turisztikai központot alakítson ki.
A szállodakomplexum üzemeltetése során a legmodernebb fenntarthatósági megoldásokra támaszkodik majd, beleértve a geotermikus és napenergia használatát, a zöldtetőket, a szelektív hulladékgyűjtést, valamint 16 elektromosautó-töltőállomás telepítését.
A medencék innovatív, visszaforgatható szűrő-forgató rendszerrel lettek felszerelve, amely segít megakadályozni, hogy a fertőtlenítőszerrel kezelt víz visszakerüljön természetes vizeinkbe. A szálloda működése nem csupán közel 300 új munkahelyet teremt, hanem a helyi termelőkkel való szoros együttműködés által is jelentős mértékben hozzájárul Hévíz gazdasági fejlődéséhez, miközben a kisebb ökológiai lábnyom elérésére is törekszik.
"A Le Primore nemcsak egy szálloda, hanem egy fenntartható jövőkép megtestesítője. Bizonyítottuk, hogy a gazdasági fejlődés és a természetvédelem kéz a kézben járhatnak, példát mutatva a jövő nagyberuházásai számára." - hangsúlyozta Alfred Hackl, a szálloda CEO-ja.
A projekt világosan jelzi, hogy a fenntartható fejlesztések nem csupán a környezet védelmét szolgálják, hanem a gazdasági növekedés szempontjából is tartós értéket nyújtanak. Ez a beruházás is azt mutatja, hogy a természetvédelmi szempontok figyelembe vétele nem csupán akadályokat jelent, hanem új lehetőségeket nyit meg a modern turizmus és gazdaság számára.