A GKI legfrissebb jelentése szerint a magyar vállalatoknak csupán a fele tervez olyan béremelést idén, amely képes lépést tartani az árak folyamatos emelkedésével.

2025-re várhatóan növekedni fog a reálbér, azonban sok vállalatnál a béremelés csupán jelképes lesz. Olyan cégek is vannak, ahol egyáltalán nem terveznek fizetésemelést. A GKI kutatása alapján az ágazatok és a cégek nagysága szerint is eltérő mértékű emeléseket terveznek.
Átlagosan 6,6 százalékos béremelést terveznek a cégeknél - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásából. Mivel a GKI 4,5 százalékos inflációval számol 2025-re, ez nagyjából 2 százalékos reálbérnövekedést jelentene.
De a vállalatok méretei alapján óriási eltérések vannak a tervekben. Az 5-9 főt foglalkoztató cégek negyedénél egyáltalán nem terveznek erre az évre béremeléseket (az ennél nagyobb vállalatoknál 10-13 százalék hagyja változatlanul a béreket), további 23 százalékuk pedig 5 százalék alatti, azaz legjobb esetben is épp csak az inflációt követő emeléssel számok.
És nem a nagyobb cégek a leginkább bőkezűek: míg a 10-50 főt foglalkoztató cégek nagyjából 60 százaléka tervez az inflációnál nagyobb fizetést adni, az 50 fősnél nagyobbaknál ez az arány épp átlépi az 50 százalékot. Az ennél is részletesebb bontásból pedig az is kiderül, hogy a közepes méretű, 50-250 főt foglalkoztató cégek tervezik a legkisebb átlagos emelést, a 250 fősnél nagyobb nagyvállalatok jobb fizetéseket tudnak kínálni.
Ágazatonként vizsgálva a szolgáltató szektor helyzete tűnik a legkedvezőbbnek, ahol az átlagos bérfejlesztés 7,2 százalékra rúg. A kereskedelmi szegmens szintén kedvező, itt 7 százalékos emelést terveznek. Az ipar területén 6,2 százalékos bérnövelés várható, ami figyelembe véve az ipari cégek gyenge teljesítményét, különösen figyelemre méltó. Az elemzés hangsúlyozza, hogy a szoros munkaerőpiac miatt elengedhetetlen a bérek emelése a dolgozók megtartásához. Az építőiparban pedig 6,1 százalékos emelés számít átlagosnak.