A legfrissebb IMF-jóslatok alapján a GDP, az olajárak és az infláció alakulása új dimenziókat nyit meg a globális gazdasági helyzetben. Az IMF elemzői figyelmeztetnek, hogy a jövőbeli gazdasági kilátások szorosan összefonódnak az energiahordozók árának in


A Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken publikált előrejelzése szerint a globális gazdaság idén 3,3 százalékkal fog bővülni, ami 0,1 százalékponttal gyorsabb ütemet jelent, mint amit tavaly októberben előre jeleztek. A jövő évi GDP-növekedési prognózis továbbra is 3,3 százalékos maradt. A múlt évben a globális gazdaság 3,2 százalékos növekedést mutatott.

A jelentés készítői úgy vélik, hogy az idei globális GDP-re vonatkozó előrejelzés enyhe emelése elsősorban az Egyesült Államok gazdasági növekedésének kedvezőbb kilátásainak köszönhető. Ez a pozitív változás képes volt ellensúlyozni a többi jelentős gazdaság várható teljesítményének romlásával kapcsolatos aggodalmakat.

A 2024-2025-ös időszakra vonatkozó előrejelzések azt mutatják, hogy a növekedés üteme elmarad a 2000 és 2019 között tapasztalt 3,7%-os átlagtól.

Az IMF frissítette az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését a fejlett országok esetében, amely szerint a várakozások szerint a régió gazdasági növekedése 1,9 százalékra emelkedik, ami 0,1 százalékponttal magasabb az ősszel közzétett előrejelzésnél. A jövő évre vonatkozóan azonban nem módosították az októberi becslést, így 2025-re továbbra is 1,8 százalékos növekedés várható. Ezen kívül a gazdasági teljesítmény 2024-ben 1,7 százalékkal bővült az érintett országcsoportban.

Az IMF jelentősen, 0,5 százalékponttal frissítette az Egyesült Államok idei GDP-növekedési előrejelzését, amely így 2,7 százalékra emelkedett a tavalyi 2,8 százalékos bővülés után. A washingtoni központú intézmény a következő évre 2,1 százalékos növekedést prognosztizál, ami 0,1 százalékponttal magasabb az egy évvel ezelőtti októberi becsléshez képest.

Az IMF előrejelzése szerint az euróövezet gazdasága a tavalyi 0,8%-os GDP-növekedést követően idén 1%-os bővüléssel számol, ami 0,2 százalékponttal kevesebb a korábban ősszel várt értéknél. A következő évben, 2026-ban, a növekedés mértéke 1,4%-ra emelkedhet, azonban ez is 0,1 százalékponttal elmarad az októberi becslésektől.

Az IMF idei növekedési előrejelzése szerint Németország gazdasági teljesítménye 0,5 százalékponttal, 0,3 százalékra mérséklődött. A következő évre vonatkozó prognózist is csökkentette, 0,3 százalékponttal 1,1 százalékra. Tavaly a német GDP 0,2 százalékos visszaesést mutatott.

Az IMF előrejelzése szerint a fejlődő országok gazdasága idén 4,2 százalékos növekedésre számíthat, míg a jövő évre 4,3 százalékos bővülést valószínűsítenek. Az idei prognózison nem módosítottak, viszont a következő év várakozásait 0,1 százalékkal felülvizsgálták az októberi adatokhoz képest. Tavaly a vizsgált országcsoport GDP-je 4,2 százalékkal nőtt.

Az IMF frissítette Kína gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését: az idei évre 0,1 százalékponttal, 4,6 százalékra emelte a várakozásokat, míg a következő évre 0,4 százalékponttal, 4,5 százalékra módosította az előrejelzést. Tavaly Kína bruttó hazai terméke 4,8 százalékos növekedést mutatott.

India gazdasági teljesítménye a tavalyi évi 6,5%-os növekedést követően idén és a következő évben is hasonló ütemben, 6,5%-kal fog gyarapodni, amely összhangban van az októberi előrejelzésekkel.

Az orosz hazai össztermék (GDP) a tavalyi 3,8 százalékos növekedés után az idén 1,4 százalékkal, 2026-ben 1,2 százalékkal nő a valutaalap szerint Az októberi előrejelzéshez képest az idei adatot 0,1 százalékponttal javították, a jövő évre vonatkozó várt adaton nem változtattak a jelentés összeállítói.

A világkereskedelmi forgalom tavaly 3,4 százalékkal nőtt, az idén az IMF prognózisa szerint 3,2 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal bővül. Az idei forgalomra vonatkozó adatot 0,2 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,1 százalékponttal lejjebb vitte az IMF októberhez képest.

A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árára vonatkozó egyszerű számtani átlag az idei évben várhatóan 69,76 dollár körüli szinten alakul, míg a következő évben ennél alacsonyabb, 67,96 dolláros értéket mutathat. Az idei év során a kőolaj árának 11,7 százalékos csökkenésére lehet számítani a tavalyi évhez viszonyítva, míg jövőre további 2,6 százalékos visszaesés prognosztizálható.

A legfrissebb előrejelzések alapján a globális infláció mértéke a tavalyi 5,7%-ról idén 4,2%-ra csökken, és a következő évben tovább mérséklődik, várhatóan 3,5%-ra. Az IMF pénteken közzétett jelentése szerint az őszi prognózishoz képest az idei és a jövő évi inflációs kilátásokat 0,1 százalékponttal módosították lefelé.

A fejlett országok gazdasági helyzetét tekintve az IMF előrejelzése szerint az inflációs ütem az előző évben tapasztalt 2,6 százalékról idén 2,1 százalékra csökken, míg a következő évre 2 százalékos szintet várnak. Az idei inflációs előrejelzést 0,1 százalékponttal felfelé módosították, míg a jövő évi becslést októberi szinten hagyták. Az euróövezetben az infláció idén 2,1 százalékra, jövőre pedig 2 százalékra tehető. Az Egyesült Államokban az idén 2 százalékos, míg jövőre 2,1 százalékos inflációval számolnak, míg Japán esetében mindkét évben 2 százalékos inflációs ütemet prognosztizálnak.

A fejlődő nemzetek gazdasági helyzete szempontjából kedvező jel, hogy az infláció üteme a tavalyi 7,8%-ról idén 5,6%-ra, majd a következő évben 4,5%-ra mérséklődik – derül ki a Nemzetközi Valutaalap pénteken közzétett elemzéséből. Az idei várakozások 0,3 százalékponttal, míg a jövő évre vonatkozó prognózis 0,2 százalékponttal alacsonyabb a korábbi októberi becslésnél.

Related posts