A Felföldi Dalia Iskola továbbra is aktívan bővíti csapatait | ma7.sk

A Felföldi Dalia Iskola a magyar népi harci testkultúra gazdag örökségét ápolja és népszerűsíti. Az iskola szíve Gömörpéterfalán, Tőzsér Árpád szülőfalujában dobog, de hatása messze túlnyúlik a helyi határokon. Csoportjai a Felvidék számos településén tevékenykednek, elhozzák a hagyományos értékeket és mozgáskultúrát a közösségek életébe.
A Felföldi Dalia Iskola hét különböző területen nyújt lehetőséget a fejlődésre, amelyek közé tartozik a szablyavívás, az íjászat, a fokos használata, a botvívás, a karikás ostor művészete, a hajítófegyverek alkalmazása, valamint a magyar népi birkózás. Ezek az ősi mesterségek nem csupán fizikai erőnlétet fejlesztenek, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy mélyebb kapcsolatba kerüljünk a magyar kultúrával és őseink tudásával. A gyakorlás során nemcsak a technikák elsajátítása valósul meg, hanem a hagyományok tisztelete és a közösségi szellem erősítése is.
A dunaszerdahelyi iskolaalapító, aki az ázsiai harcművészetek világából hozta el tudását, számára a Felföldi Dalia Iskola nem csupán edzőterem. Ez a hely egy olyan közösséget teremt, amely a nemzeti identitás és az összetartozás érzését táplálja. Szenvedéllyel vallja, hogy a harcművészetek gyakorlása nem csupán a fizikai erőnlétről szól, hanem a lélek mélyebb formálódásáról is, lehetőséget adva az embereknek, hogy újra felfedezzék és értékeljék saját kulturális örökségüket.
Az iskola filozófiája egyszerre merít az ősi hagyományokból és igazodik a modern világ kihívásaihoz. Az oktatók elkötelezettek amellett, hogy a tanulók ne csak technikai tudást szerezzenek, hanem a magyar kultúrával is foglalkozzanak. De aki nem akarja magát karikás ostorral nyakon vágni - ami azért előfordul gyakorlás közben -, az is alászállhat ebbe a világba a könyvek által. Kopecsni Gábor ugyanis gyűjtései eredményeit, forráskutatásait könyvek formájában is közreadta.
A Felföldi Dalia Iskola tevékenységei messze túlnyúlnak az edzőtermek falain. Rendszeresen szerveznek izgalmas bemutatókat, kulturális eseményeket és versenyeket, ahol a nagyközönség is bepillantást nyerhet az ősi harci hagyományok világába. Céljuk nem csupán a sportág népszerűsítése, hanem hogy a múlt értékeit a jelen mindennapjaiba integrálják, és így a fiatalabb generációk számára is elérhetővé tegyék ezt a páratlan kulturális örökséget.
Beszélgetésünk során Kopecsni Gáborral az elmúlt év meghatározó eseményeit idéztük fel.
Mennyi időt tudhat maga mögött a Felföldi Dalia Iskola?
Idén valóban izgalmas és eseménydús év volt a rendezvények és a harcművészet világában! A heti edzések mellett számos figyelemre méltó eseményt valósítottunk meg. Különösen büszkék vagyunk a turáni népi sportok napjára, amely új színt vitt a programkínálatunkba, valamint a Barkósági Parasztolimpiára, amely már a kilencedik alkalommal vonzotta a lelkes résztvevőket. Nyáron pedig a szokásos táboraink során rekordszámú gyermek csatlakozott hozzánk, akik tele lelkesedéssel és kíváncsisággal vágtak neki a kalandoknak. Az eddigi teljesítményeink és az élmények gazdag tárháza egyértelműen jelzi, hogy a közösségünk folyamatosan fejlődik és új kihívások elé néz!
Egyedülálló példát mutatva magad előtt, egy igazán extrém sportteljesítménynek vetetted alá magadat, amikor részt vettél a 12 órás íjász versenyen. Mi is volt a mögöttes szándékod ezzel a kihívással?
A napfelkeltével indult a kihívásom, és már a sötétség borult rám, mire a végére értem. A próbáim összesen 12 órát vettek igénybe, ami tiszta íjászkodást jelentett. Célom az volt, hogy tízezer lövést teljesítsek, legalább 70 százalékos találati aránnyal. A lövések számát sikerült elérnem, de sajnos a pontosság tekintetében négy százalékkal elmaradtam az elképzeléseimtől.
Bővült-e idén az iskola taglétszáma?
Örömmel osztom meg, hogy a koronavírus-világjárvány során tapasztalt csoportos edzések leállítása után újra lendületet kapott a fejlődés. Nemcsak a meglévő csoportjaink létszáma gyarapodott, hanem két új közösséget is sikerült alapítanunk Rimaszombatban és Érsekkétyen.
Amikor az edzés lehetőségei korlátozottak voltak, ti viszont nem tétlenkedtetek: felújítottátok az iskola központi épületét adó régi parasztházat, beépítettétek a tetőteret, és emellett egy impozáns pajtát is kialakítottatok, amely rendezvények lebonyolítására kiválóan alkalmas. Idén terveztek-e újabb építkezéseket vagy fejlesztéseket?
Itt nem csupán egy aprócska teraszt képzelj el, hanem egy impozáns, 22 méter hosszú és 6 méter széles építményt, amely már elérte szerkezetkész állapotát. Jelenleg a díszítő elemek finomítása és végső simítása zajlik, hogy a végeredmény igazán lenyűgöző legyen.
A Magyar Turán Szövetséggel való szorosabb együttműködésünk célja, hogy még inkább megerősítsük a közös értékeinket és céljainkat. Az ilyen jellegű partnerség lehetőséget ad arra, hogy közösen dolgozzunk a kulturális örökség megőrzésén és népszerűsítésén, valamint a közösségeink közötti együttműködés erősítésén. E kapcsolat révén bővebb ismeretekhez juthatunk, új kezdeményezéseket indíthatunk, és hatékonyabban képviselhetjük a turán hagyományokat, amelyek mindannyiunk számára fontosak.
Idén februárban megalapítottuk a Felföldi Magyar Turán Szövetséget, amely mostantól hivatalos keretek között működik. Célunk, hogy a felvidéki magyar hagyományőrző sportok és más kulturális tevékenységek központjává váljunk. Jelenleg az íjászat, lovaglás, vívás és pusztakezes harc szakágakban tevékenykedünk. Tudatában vagyunk, hogy a szervezet előtt még hosszú út áll, és a teljes potenciálunk még csak formálódik. Az első lépések megtétele után bízunk benne, hogy az idő előrehaladtával a kitűzött céljaink valóra válnak, és a közösségünk számára értékes eredmények születnek.
A nemzetközi kapcsolatok fontosságát kiemelten kezelték, és te is többször tapasztalhattad Közép-Ázsia lenyűgöző kultúráját és dinamikus fejlődését. Az idei évben sikerült-e új dimenziókat nyitni a nemzetközi kapcsolatrendszerben?
Idén sajnos nem sikerült eljutnunk Ázsiába, de örömmel számolhatunk be arról, hogy Azerbajdzsánban részt vettünk egy izgalmas rendezvényen, ahol bemutatót tartottunk. Emellett Dobrudzsában is jártunk, ahol az ottani tatárok számára szervezett eseményen mutatkoztunk be. Nemcsak a keleti irányba, hanem nyugat felé is nyitottunk: Augsburgban is lehetőségünk volt bemutatót tartani egy rendezvény keretein belül.
Mennyire kihívást jelent napjainkban a fiatalok figyelmét eltéríteni a telefonok világától, és ösztönözni őket a heti rendszerességgel végzett sportolásra? A digitális eszközök vonzereje szinte állandóan jelen van, így nem könnyű motiválni őket a mozgásra és a szabadban eltöltött időre. Milyen stratégiákkal lehetne elérni, hogy a fiatalok felfedezzék a sportolás örömét és annak pozitív hatásait az életükre?
Az edzések iránt érdeklődők egy része végül eljut a gyakorlatok világába. Az első fontos pillanat az, amikor szembesülnek a valósággal: milyen hosszú utat kell bejárniuk ahhoz, hogy valóban eredményeket érjenek el. Ekkor derül ki, hogy a sikerhez nemcsak kitartásra, hanem jelentős idő- és energiabefektetésre is szükség van. E szembesülés során már megmutatkozik a lemorzsolódás, hiszen nem mindenki képes elviselni a kihívásokat.
Milyen izgalmas kérdés! 2025-re számos ambiciózus célunk van. Szeretnénk új projekteket indítani, amelyek inspirálják a közösséget, és hozzájárulnak a fenntarthatósághoz. Emellett fontos számunkra a folyamatos fejlődés, így célunk, hogy új készségeket sajátítsunk el, és innovatív megoldásokat találjunk a kihívásokra. Az együttműködések és partnerségek erősítése is a terveink között szerepel, hiszen hisszük, hogy együtt többre vagyunk képesek. Végső soron a 2025-ös év számunkra a növekedés és a kreativitás éve lesz!
2025 a jubileumok éve lesz, tele izgalmas eseményekkel és emlékekkel. Öt évvel ezelőtt indult el a gömöri vándorbölcső, melynek szervezésében Mudi Róbert lelkipásztor és a Szövetség a Közös Célokért mellett mi is aktívan részt veszünk. Idén már nyolc vándorbölcsőt adtunk át, és szeretnénk megünnepelni az első öt évet egy különleges családi nappal. Ezen kívül a parasztolimpia is tizedik évfordulójához érkezik, ami szintén fontos mérföldkő. A Felföldi Dalia Iskola pedig most lép a hetedik évébe, és erről is szeretnénk megemlékezni. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy tevékenységünk nem csupán a nagy rendezvények szervezésére korlátozódik, hanem a hétről hétre zajló rendszeres edzésmunkán alapul. Célunk, hogy bővítsük csapatainkat, de ehhez először a megfelelő alapokat kell megteremtenünk. Elkötelezett és szakképzett vezetőkre van szükségünk, akiket jelenleg kiválasztunk és kinevelünk. Izgatottan várjuk, mit hoz a jövő, és bízunk benne, hogy közösen egy még sikeresebb közösséget építhetünk!