Ferenc pápa határozottan elítélte a háborúkat és a konfliktusokat húsvéti beszédében, hangsúlyozva a béke és az egység fontosságát. Szavai mélyen megérintették a hallgatóságot, és arra ösztönözték az embereket, hogy a szeretet és a megértés útjára lépjene


Ferenc pápa húsvét vasárnapi beszédében hangsúlyozta, hogy a valódi béke eléréséhez elengedhetetlen a tényleges fegyvermentesítés. Rámutatott arra is, hogy a népek védelmi szükségleteit nem szabad fegyverkezési versennyé alakítani, mert ez csak tovább fokozza a feszültségeket.

A katolikus egyház vezetője, aki a gyenge egészségi állapota ellenére sem mondott le arról, hogy személyesen részt vegyen a húsvétvasárnapi ünnepségen, mindössze egy hónappal ezelőtt tért vissza a Vatikánba, miután harmincnyolc napot töltött kórházi ellátásban.

Az ünnepi misét Angelo Comastri bíboros vezette a Szent Péter téren, ahol a hívők sokasága gyűlt össze, hogy részt vegyen a szent eseményen. A szertartás végén Ferenc pápa, aki kerekesszékben érkezett, megjelent a Szent Péter-bazilika impozáns központi lodzsáján. Egy munkatársa, Diego Giovanni Ravelli ceremóniamester, méltóságteljesen felolvasta a pápa húsvéti üzenetét. A beszédben Ferenc pápa a remény és a béke fontosságát hangsúlyozta, és arra buzdította a világot, hogy együtt keressenek utat a harmonikusabb jövő felé.

Nem sokkal később, különleges autójában felfedezte a Szent Péter teret, ahol a vatikáni információk alapján minimum 35 ezer ember gyűlt össze. A téren kívül várakozókkal együtt a tömeg létszáma meghaladta az 50 ezret.

Elítélte a családon belüli erőszakot is, amely elsősorban a nőket és gyermekeket sújtja, az idősek és a betegek tehernek tekintését, valamint a gyengébbek, a kirekesztettek és a bevándorlók iránti megvetést.

A pápa beszédében részletesen elemezte a világ háborúval sújtott területeit, kiemelve, hogy a Szentföld áll a középpontban. Kifejezte mély együttérzését mind a palesztin, mind az izraeli nép iránt. Hangsúlyozta, hogy "ez a szörnyű konfliktus" továbbra is halált és rombolást idéz elő, drámai és méltatlan humanitárius helyzetet teremtve. Kiemelte a tűzszünet sürgős szükségességét, valamint a terroristák által fogva tartott túszok szabadon bocsátásának fontosságát.

Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti ajándék gyanánt békét hozzon Ukrajnába, és ösztönözze mindkét felet a kitartásra az igazságos és tartós béke eléréséért tett erőfeszítések során.

Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság, és tisztelet mások véleménye iránt

- emelte ki.

Felhívást intézett a politikai döntéshozókhoz, hangsúlyozva, hogy ne hagyják, hogy a bezárkózást elősegítő félelmek domináljanak. Inkább fontos, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat a fejlődés előmozdítására fordítsák. Ferenc pápa üzenetének végén, a jubileumi szentév szellemében, a háborús és politikai foglyok szabadon bocsátását kérte.

Related posts