Megújult a gyulai Szentháromság-kápolna impozáns tornya.

Befejeződött a gyulai Szentháromság-kápolna tornyának hosszú ideje húzódó felújítása.
A felújítást mintegy 30 millió forintból végezték el, az összeg felét a szeged-csanádi egyházmegye biztosította állami forrásból; a másik felét az önkormányzat kapta meg támogatásként a Miniszterelnökségtől - közölte hétfőn Kiss-Rigó László, a szeged-csanádi egyházmegye megyéspüspöke és Görgényi Ernő (Fidesz-KDNP), Gyula polgármestere.
Kiss-Rigó László hangsúlyozta, hogy Gyula kiemelkedő szerepet játszik a szeged-csanádi egyházmegye életében, ahol folyamatosan zajlanak a fejlesztések. A városban várhatóan 2024 februárjában vagy márciusában ünnepélyesen átadják a Karácsony János Katolikus Gimnázium új tornatermét, amely a helyi közösség számára jelentős előrelépést jelent majd.
Görgényi Ernő emlékeztetett arra, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től 2021-ben kaptak támogatást a felújításhoz, amelynek keretében a tornyot réz lemezre szerették volna cserélni. Azonban két jelentős akadály merült fel a projekt megvalósítása során: egyrészt az orosz-ukrán háború következtében drasztikusan megugrott a réz ára, másrészt pedig a héjazat eltávolítása után kiderült, hogy a tetőszerkezet is komoly felújítást igényel.
A katolikus közösség adományai elegendőek lettek volna a felújítás lebonyolításához, azonban a hívek úgy döntöttek, hogy a németvárosi Szent József-templom modernizálására fordítják összegyűjtött támogatásaikat. Ennek következtében Soltész Miklós, az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárhoz fordultak, kérve segítségét a helyzet megoldásához.
A plusz támogatásnak köszönhetően megmaradt a forrás a németvárosi templom talajvíz elleni szigetelési munkálataira is, amelyek előreláthatólag az idei év első felében valósulhatnak meg - tette hozzá.
A gyulai Szentháromság kápolna története szorosan összefonódik a 1738-as pestisjárvány tragédiájával, amely számos áldozatot követelt. E nehéz időkben a túlélők összefogtak, és 1741-ben adományaikból megépítették ezt a szent helyet. A kápolna ma ismert formáját 1930-ban nyerte el, amikor egy pusztító tűzvész során a torony leégett. Az utóbbi 25 évben a kápolna kívülről teljesen megújult, ám a torony érintetlen maradt. Jelenleg is rendszeresen miséznek benne, különösen vasárnap esténként, így a hely még mindig élő közösségi térként funkcionál.