Alapjaiban formálhatja át a piacot, ha az Apple valóban megvalósítja ezt az új iPadet.


A neves Apple-szakértő forrásaiból származó információk szerint a cupertinói vállalat egy izgalmas, hajtogatható iPad prototípusán dolgozik. Amennyiben a fejlesztések során minden a tervek szerint alakul, egy igazán úttörő készülékkel gazdagodhat a piacon.

Az Apple-t az utóbbi időben gyakran éri kritika az innovációs hiányosságai miatt. Miközben a versenytársak folyamatosan új, izgalmas megoldásokkal állnak elő, a cupertinói vállalat inkább a jól bevált, hagyományos megoldásokhoz ragaszkodik – leszámítva persze a Vision Pro szemüveget, amely valóban újdonságnak számít. Azonban a háttérben csendesen zajlanak a fejlesztések, és ha az elismert Apple-szakértők értesülései valóra válnak, 2028-ra egy forradalmi iPad érkezhet a piacra. Persze, ez csak akkor lehetséges, ha a konkurencia nem előzi meg őket különböző alternatívákkal addig.

Amikor telefonokról, laptopokról és tabletekről van szó, még mindig nehezen tudjuk elengedni a megszokott formákat. Az Apple azonban most egy izgalmas új megoldáson dolgozik, amely akár forradalmasíthatja a jövő technológiai eszközeit – írja Mark Gurman, a Bloomberg neves Apple-szakértője legújabb hírlevelében. Gurman értesülései szerint a cég innovációs laboratóriumában egy olyan nagyméretű iPad, vagy iPad-szerű készülék készül, amely két egymás melletti iPad Pro méretének felel meg. Ez a méret nyilvánvalóan megnehezítené a hordozhatóságot, ezért az új eszköz tervezése szerint összehajtható lesz, így könnyebben használhatóvá válik.

Ez egy jelentős változást hozna az Apple jelenlegi termékpalettájában, hiszen eddig egyik iPad sem rendelkezett 13 hüvelyknél nagyobb kijelzővel, és nem is voltak hajlítható képernyős eszközök a kínálatban. Gurman értesülései szerint az új, összehajtható "iPad" képernyőmérete közelíteni fog a 20 hüvelykhez, ami meghaladná a legnagyobb MacBook méretét. Az Apple valószínűleg már korábban piacra dobhatta volna ezt az összehajtható tabletet, de a fejlesztési folyamatok során kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy elkerüljék a jelenlegi hajlítható eszközöknél tapasztalható, látható gyűrődéseket.

Jelenleg még nem világos, hogy milyen operációs rendszert fog használni az Apple legújabb óriástabletje. Gurman véleménye szerint valószínű, hogy az iPadOS, vagy annak egy módosított verziója kerül a készülékre. Nem tartja valószínűnek, hogy egy valódi iPad-Mac hibrid jön létre, de elképzelhető, hogy mindkét rendszer jellemzői megjelennek benne. 2028-ra az iPadOS-nek olyan fejlettségi szintet kell elérnie, hogy képes legyen futtatni macOS-alkalmazásokat, emellett a kiegészítők, mint például az Apple Pencil támogatásával is érdemes számolni.

Gurman véleménye szerint az Apple jelenlegi fejlesztései elsősorban a prémium kategóriás eszközökre irányulnak, különös figyelmet fordítva a hajlítható képernyős technológiára. Az összehajtható iPhone koncepcióját is komolyan mérlegelik, hiszen az Apple az egyetlen jelentős okostelefon-gyártó, amely még nem lépett be ezen a piacon. Az első ilyen készülék megjelenése legkorábban 2026-ra várható, de a 2027-es időpont tűnik a valószínűbbnek.

Néhány nappal ezelőtt egy érdekes dokumentum került nyilvánosságra az X platformon, amely az Apple jövőbeli megjelenítési terveit részletezi. Az anyagban említést nyer, hogy 2028 és 2030 között egy 18,8 hüvelykes, összehajtható kijelzőt terveznek, ami összhangban van Gurman iPades előrejelzéseivel. Az ütemterv alapján úgy tűnik, hogy a MacBook Pro már 2026-ban, míg a MacBook Air 2027-ben OLED-kijelzőre vált, ami új dimenziókat nyithat a felhasználói élményben.

Gurman megfigyelése szerint az Apple arra törekszik, hogy a lehető legszélesebb hardvertermék-választékot kínálja vásárlóinak, ezzel segítve őket különféle felhasználási igényeik kielégítésében. Jelenleg a cég ideális vásárlójának számít az a felhasználó, aki rendelkezik iPad-del és Mac-géppel, emellett pedig a legújabb mobileszközöket, például az iPhone-t, Apple Watch-ot és AirPods-t is használja.

Ez az oka annak, hogy az Apple soha nem hozta össze az iPad és a Mac termékcsaládját: a vállalat célja, hogy a felhasználók mindkét eszközt birtokolják, így kihasználhatják az egyes készülékek sajátos előnyeit.

Az Apple álomvilágában a Vision Pro headset már teljesen kiérlelődött, mire ez az összecsukható készülék végre elérhetővé válik a piacon. Az kiterjesztett valóság szemüvegek pedig remekül kiegészítik a cég termékpalettáját. Könnyen el tudjuk képzelni azt a jövőt, ahol az Apple-rajongók az órájukat és a szemüvegüket viselik, zsebükben egy iPhone lapul, az íróasztalukon egy Mac várja őket, a táskájukban pedig egy összecsukható iPad található, míg otthon a dohányzóasztalon a Vision Pro pihen.

Mindez azonban korántsem garantált. Az összehajtható eszközök piacán való érvényesülés már eddig is jelentős marketing kihívásokkal szembesült. A hajtható koncepció eddig elsősorban a technológiai kütyük szerelmesei körében hódított, de a szélesebb közönség számára nem igazán vált népszerűvé, főleg a magas árak és a bonyolult használat miatt. A kérdés most az, hogy az Apple elegánsabb megoldása elnyeri-e a vásárlók tetszését, olyan módon, ahogyan a Vision Pro-nak ez nem sikerült. Ha azonban az Apple végül sikerrel zárja a próbálkozását, akkor ez az eszköz a cég egyik legizgalmasabb ajánlata lehet az évtized során – állítják a Bloomberg szakértői.

A MacWorld szakoldal viszont szkeptikus. A fejlesztési akadályokon kívül kétséges, hogy egy óriási méretű összehajtható iPad eladható-e vagy sem, különös tekintettel a várhatóan rendkívül magas árra. A 13"-es iPad Pro már eleve kis volumenű termék az Apple általános termékkínálatának viszonylag alacsony bevételű részében, ezért érdekes kérdés, hány fogyasztó lenne hajlandó több ezer dollárt fizetni egy kétszer akkora eszközért, még ha annak tökéletes is az összehajtási mechanizmusa.

Related posts