Senki sem várta, hogy ilyen drámai fordulatot vesz az új visszaváltási rendszer. Felkészülésre van szükség, hiszen a helyzet komolyan megváltozott – figyelmeztet a Pénzcentrum.


2024-ben is számos izgalmas interjú készült a magyar kiskereskedelmi szektor legfontosabb szereplőivel. Beszélgettünk többek között a SPAR, a Tesco, az Alza, az eMAG, a WOLT, a WhiskyNet és a Primark vezetőivel, akik megosztották velünk, hogyan látják a hazai és nemzetközi piac helyzetét, milyen kihívásokkal szembesültek az elmúlt évben, és hogyan készülnek a jövőre. Cikkünkben ezekből az interjúkból válogattunk, hogy bemutassuk, milyen változások és trendek formálják ma a magyar kereskedelmet - legyen szó az új DRS-rendszerről, az extraprofit adó hatásairól, a sajátmárkás termékek iránti kereslet növekedéséről vagy éppen egy új szereplő piaci belépéséről.

Idén a Pénzcentrum egy különleges interjúsorozatot indított, amelyben a kiskereskedelmi szektor legnagyobb szereplőinek vezetői osztották meg véleményüket. Beszélgettünk többek között az Alza, az eMAG, a Tesco és a Spar hazai vezetőivel, valamint az Országos Kereskedelmi Szövetség és a WOLT képviselői is kifejtették gondolataikat. Az interjúk során a szektor legfontosabb kihívásait, a vásárlói szokások változásait, valamint a piaci verseny jövőformáló hatását is érintettük.

Az év vége közeledtével egy különleges válogatást állítottunk össze, amelyben a beszélgetéseink legérdekesebb pillanatait gyűjtöttük össze. Ezzel szeretnénk betekintést nyújtani abba, hogy mit tanulhatunk mindazoktól, akik a magyar kiskereskedelmi piac színterén formálják és irányítják a jövőt.

Idei évünk egyik legfontosabb interjúját Kozák Tamással készítettük, aki több mint három évtizedes vezetése után vette át az Országos Kereskedelmi Szövetség irányítását Vámos Györgytől. E beszélgetés során az elnök rávilágított arra, hogy a kiskereskedelmi szektor egyre inkább megérzi a bevezetett szabályozások, például az új DRS rendszer okozta terheket, amelyek különösen komoly kihívások elé állítják a kereskedőket.

Úgy vélem, hogy a jelenlegi helyzet már jóval túlmutat a gyermekbetegségekkel kapcsolatos problémákon.

- Emelte ki az interjú során Kozák Tamás, aki hozzátette, hogy az új adóintézkedések és az árstopok bevezetése ellenére a vállalatoknak továbbra is meg kell őrizniük versenyképességüket. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az árfelhajtó tényezők nem könnyítik meg ezt a feladatot.

Kozák Tamás azt is szeretné, hogyha az ő elnöki időszakában "az OKSZ legyen egy olyan hiteles szakmai szervezet, ami például a jogszabály-előkészítéskor partnere lehet a mindenkori gazdaságpolitikai döntéshozóknak. Ha nagyon erős kifejezést akarnék használni, azt mondanám, hogy lehetőség szerint legyünk megkerülhetetlenek" - fogalmazott

Fontos interjút készítettünk Forrás Ákossal, az Alza magyarországi country managerével is. A vállalat kommunikációja idén vett fordulatot, korábban a saját üzeneteiken kívül kevéssé szerepeltek a nyilvánosság előtt. A 2024-es év azonban számukra is kiemelt, a hazai vezér szerint ugyanis idén valós esélyük van az eddig online éllovas eMAG megelőzésére. Forrás Ákos arról is beszélt az interjúban, hogy ő nem tud jelenleg itthon profitábilis marketplace modellről, és nekik nem is ez az irányuk.

Amikor vége lett a koronavírus-járványnak, akkor Magyarországon egy nagyon jelentős visszarendeződés volt a hagyományos boltok felé. Ez a visszarendeződés sokkal erősebb volt, mint a környező országokban

Forrás Ákos az interjú során kifejtette, hogy a magyar vásárlók árérzékenysége még a csehekénél is kiemelkedőbb. Számukra a termék származása másodlagos: ha az áru jó minőségű és megbízható, az a legfontosabb szempont. A vezető említette, hogy a válság időszakában egyre többen éltek a lehetőséggel, és különféle termékeket vásároltak áruhitel keretében. Érdekes módon, ezek nem csupán alapvető szükségleteket kielégítő berendezések voltak, hanem sokszor ennél szélesebb spektrumot öleltek fel.

Célunk sosem az volt, hogy a legolcsóbb szolgáltatást kínáljuk, sokkal inkább az, hogy a legnagyobb kényelmet és a legszélesebb körű megoldásokat nyújtsuk ügyfeleinknek. Ez az irány valóban ígéretes!

- Ezzel a mondattal fejezte be az interjút Forrás Ákos egykor.

Ha az Alzát említjük, akkor természetesen az eMAG sem maradhat ki a beszélgetésből. A cég számára nem volt könnyű az elmúlt év, amit egy új vezető kinevezésével próbáltak orvosolni. Daradics Kinga, az új vezérigazgató, úgy véli, hogy a vállalatok életében elérkeznek olyan időszakok, amikor nagyobb befektetéseket kell végrehajtani, hogy később a befektetések gyümölcsét le lehessen aratni. Kinga a magyarországi nagyszabású logisztikai beruházásukról is beszélt, emellett bejelentette, hogy a cég működésének racionalizálása is a tervek között szerepel.

A verseny alapvetően jó dolog. Jót tesz a vásárlóknak is, mert minden piaci szereplőt arra ösztönzi, hogy még jobban, ügyesebben és okosabban szolgálja ki őket. Ugyanakkor a verseny akkor előnyös, ha mindenki betartja a szabályokat

Daradics Kinga rávilágított a szabályozói anomáliákra, hangsúlyozva, hogy aggasztó, hogy a magyar székhelyű online boltokra eltérő szabályok vonatkoznak, mint a hazai vállalkozásokra. Ez a helyzet torzítja a versenyt a piacon. Kinga, aki korábban a MOL-nál dolgozott Romániában, arról is beszélt, hogy a két ország gazdasági jövője szempontjából elengedhetetlen az együttműködés.

Pálinkás Zsolt, a Tesco magyarországi vezetője, nemrégiben interjút adott, amelyben részletesen kifejtette a hipermarketlánc hazai stratégiáját, valamint a kiskereskedelmi szektort érintő gazdasági kihívásokat. Nyíltan szólt az extraprofit-adó, a kötelező akciózás és az ársapkák fenyegető hatásairól, amelyek komoly megpróbáltatások elé állítják a piaci szereplőket. Emellett kitért a diszkontláncok növekvő népszerűségére is, amelyet a jelenlegi gazdasági nehézségek is felerősítettek. Ahogy Zsolt fogalmazott:

Ha valakinek van 2000 vagy 5000 forintja, valószínűleg nem azon töri a fejét, hogyan tudna egy autóúttal pár száz forintot megspórolni a bevásárlás során. Inkább egyszerűen leugrik a legközelebbi boltba, és elkölti a pénzét. Ebben a helyzetben a kisboltok és diszkontok, amelyek általában közelebb találhatók az emberekhez, előnyben vannak. Ugyanakkor ez a helyzet nem mentes a kihívásoktól. Amikor a gazdaság újra lendületet kap – és mi bízunk benne, hogy ez hamarosan bekövetkezik –, az emberek ismét több pénzhez jutnak. Ebben az esetben különösen fontos, hogy széleskörű termékportfólióval rendelkezzünk, ami szerintem még mindig versenyelőnyt jelent számunkra.

Az interjú során Pálinkás arról is beszélt, hogyan igyekszik a Tesco versenyképes maradni a diszkontokkal szemben. A cégvezető szerint a vásárlói élmény javítása és a széles választék továbbra is alapvető prioritás. Emellett hangsúlyozta, hogy a Tesco elkötelezett a fenntarthatóság és a helyi termelőkkel való együttműködés iránt. A vezető kiemelte azt is, hogy bár a sajátmárkás termékek nagyon előre törtek, ők nem akarnak mindent ezzel elárasztani, ugyanis hisznek abban, hogy a vásárlóknak brand és sajátmárkás termékeket is kell kínálni, ők pedig majd eldöntik.

Interjúnk során Heiszler Gabriellával, a SPAR Magyarország ügyvezetőjével, a kiskereskedelmi szektorot formáló geopolitikai feszültségekről és gazdasági tényezőkről beszélgettünk. A cégvezető kiemelte, hogy a hazai alapélelmiszer-ellátás stabil, azonban a jelenlegi piaci viszonyok között az árképzés kihívásai soha nem voltak ennyire élesek.

Ha a makrogazdasági aspektusokat figyelembe vesszük, világosan látszik, hogy Magyarország lakossága az inflációs helyzetre viszonylag gyorsan reagált. A fogyasztás csökkenése miatt az áremeléseinket nem tudtuk sikeresen megvalósítani. Ennek következményeként egyértelműen megfigyelhető, hogy a saját márkás, kedvezőbb árkategóriájú termékek iránti kereslet jelentősen megnövekedett.

A beszélgetés során Heiszler Gabriella kiemelte, hogy az extraprofit adó jelentős hatással bír a teljes ágazatra, komoly kihívások elé állítva azt. Továbbá, a vezető elárulta, hogy bár 2023-ban a vásárlók száma nem csökkent, a költések mértéke viszont érezhetően csökkent.

Ami igazán figyelemre méltó tendencia, az a vásárlói akcióérzékenység és az olcsóbb termékek iránti elmozdulás. Különösen a saját márkáink emelkednek ki ebben a folyamatban, hiszen a forgalmunk több mint egyharmadát ezek a termékek teszik ki. Ez a szám kiemelkedően fontos, mivel széles és változatos márkaválasztékkal rendelkezünk, ami lehetővé teszi, hogy a vásárlók a kedvező ár mellett is minőségi termékek közül választhassanak.

- emelte ki a beszélgetésben a Spar hazai vezére.

A WOLT magyarországi ügyvezetőjével folytatott interjúnk során mélyrehatóan foglalkoztunk a futárpiac aktuális kihívásaival és a szektorban dolgozók helyzetével. Hartyányi Orsolya kiemelte, hogy a futárok számára lehetőség nyílik arra, hogy kiemelkedő jövedelemre tegyenek szert, azonban ehhez jelentős munkaterhelés és a munkavégzéshez szükséges rugalmasság is társul.

Igen, még mindig van lehetőség jelentős jövedelemre nálunk. Azonban a fizetések terén a rugalmasság miatt széles skálán mozoghatnak az összegek. Van, aki csupán minden második szombaton végez futárkedést, mert diák, és a hétvégi szórakozáshoz szüksége van egy kis extra bevételre. Ezzel szemben vannak olyanok is, akik napi 8 órában dolgoznak, mintha főállású munkájuk lenne. Akik viszont hajlandóak sokat dolgozni, azok komoly jövedelemre tehetnek szert.

- fogalmazott a vezető, akivel a futárok jogairól és a munkakörülmények folyamatos javításáról is szó esett, amit a szakmában már az EU is pedzeget. Szóba került természetesen a külföldi munkaerő bevonása is, amiről Hartyányi Orsolya elmondta, hogy a külföldi munkaerő bevonása egyre népszerűbb gyakorlat, erről így beszélt:

ha külföldiként idejössz, a futárkodás egy viszonylag csábító dolog. A flexibilitást már említettem, magyarul nem kell tudni hozzá, viszonylag kicsi a belépési költsége, egy biciklivel is el lehet kezdeni. A másik, ami miatt a futárcégeket manapság gyakran összekapcsolják a külföldiekkel, hogy ez látványos, mert találkozol velük az utcán, a színes táskáikkal, látod őket az ajtóban, amikor kihozzák a pizzát, de az összlétszámon belül még mindig elenyésző a külföldiek létszáma. Budapest belvárosában persze jobban észrevesszük őket.

A WhiskyNet alapítóival folytatott beszélgetésünk izgalmas bepillantást nyújtott az alkoholpiac folyamatosan fejlődő világába. Szatmári Kati és Szigeti Zsolt alaposan elemezték, hogyan alakulnak a hazai fogyasztói trendek, és miként terjednek el a prémium és szuperprémium italok Magyarország területén. A diskurzus során kiderült, hogy a minőség iránti igény folyamatos növekedése új lehetőségeket teremt a piacon, ami egyre vonzóbbá teszi ezen kategóriákat a magyar vásárlók számára.

Úgy vélem, hogy a minőség mindig felülmúlja a mennyiséget, különösen, ha italokról van szó. A kevesebb, de valóban értékes ital élvezete sokkal gazdagabb élményt nyújt, mint a nagy mennyiségű, de silányabb minőségű termékek fogyasztása. Fontos, hogy figyelmet fordítsunk az ízekre, és valóban megismerjük az egyes italokat – ezáltal fejleszthetjük az ízérzékelésünket. Néha elegendő egyetlen korty vagy egy pohár, de az legyen olyan, hogy valóban 'megszólaljon', és mély benyomást tegyen ránk. Hiszünk abban, hogy ez a filozófia egyre inkább teret nyer a borok, sörök, sajtok és más ételek világában itthon is, és örömmel tapasztaljuk a fejlődést.

- fogalmazta meg egy adott pillanatban Szigeti Zsolt.

A stampók, kannás borok világa tőlünk nagyon távol van. Mi igazán az alkoholt kedvelő/ivó emberek felső, a teljes képhez mérten mindenképp elhanyagolható mennyiségét szólítjuk meg

„Egyedivé kell tenni a hazai ivókultúrát” – fogalmazott Szatmári Kati. A WhiskyNet alapítói a külföldi webshopok versenytorzító hatásáról osztották meg gondolataikat, kiemelve, hogy a hazai telephellyel nem rendelkező online boltok komoly kihívást jelentenek. Beszéltek az új üvegvisszaváltási rendszer kapcsán is, amelyről úgy vélik, hogy nem az olyan szereplőknek készült, mint ők, mégis a rendszer hatálya alá tartoznak. Ez rengeteg pénzügyi terhet és bürokratikus akadályt ró rájuk, ami komoly problémát jelent a működésükben.

A Primark idén végre megnyitotta kapuit első magyarországi boltjával, és ennek kapcsán beszélgettünk Maciej Podwojskival, a cég közép-kelet-európai vezetőjével. A beszélgetés során kitértünk a magyar piacon való terjeszkedés stratégiáira, az egyre szorosabbá váló munkaerőpiac kihívásaira, valamint arra, hogy a Primark milyen egyedi értékajánlatot tud nyújtani a versenytársaival szemben.

A Primark már régóta a pénztárcabarát divat szinonimája, ahol a stílus és az elérhetőség találkozik.

- mondta Podwojski. Az interjú során azonban nem kerülhettük meg a fast fashion ipar gyakran hangoztatott kritikáit sem, így szó esett a fenntarthatóságról és a gyártóországok munkakörülményeiről is.

Gondosan megfontoljuk, kikkel lépünk partnerségre. Ahhoz, hogy egy gyár felkerüljön a Primark által elismert gyárak listájára, alapos átvilágításon kell átesnie, amely a Primark magatartási kódexében rögzített, nemzetközileg elfogadott normák szerint történik. Minden beszállítónknak és gyárnak kötelező aláírnia ezt a kódexet, ha együttműködést szeretnének velünk. Emellett számos programot indítunk beszállítóink gyáraiban, hogy támogassuk a munkavállalók jogait és biztosítsuk számukra a higiéniai ismereteket. Több ezer munkatárs vett már részt különböző kezdeményezéseinkben Indiától Kínáig, Bangladesig és sok más országban.

- fogalmazott a vezető, aki a magyarországi terjeszkedés kapcsán kifejtette, hogy ez számukra új lehetőséget jelent. Jelenleg az első bolt megnyitására összpontosítanak, ugyanakkor már vannak elképzeléseik a jövőre nézve, hiszen "soha nem mondják, hogy soha".

Related posts