Ezért ne adjunk a gyerekeknek egy extra szelet tortát csak a szeretet jegyében.
Tragikus hír rázta meg a mentőszolgálat közösségét: Morvai Imre, a szakszerű és elhivatott mentésvezető, aki nap mint nap életeket mentett, visszatért a munkából, de sajnos az otthonában összeesett és életét vesztette. Az ő elvesztése mély űrt hagyott maga után, és sokan gyászolják a hősies munkáját és emberségét.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) által rendezett, 16 állomásból álló akadálypályán a gyerekeknek behatóan kell ismerniük a jelenleg érvényben lévő hazai táplálkozási ajánlást, az OKOSTÁNYÉR®-t. A résztvevőknek a felnőtteknek és gyerekeknek szóló táplálkozási javaslatokkal egyaránt tisztában kell lenniük, utóbbi pedig idén az óvodás korosztálynak szóló ajánlással vált teljessé. Ezúttal az online fordulóban már 233 iskolából 825 csapat, vagyis kb. 2500 diák vett részt, ezzel megduplázva a tavalyi részvételi arányt. A szombati budapesti döntőn pedig minden vármegye legjobb eredményt elért 6 és 7. osztályos csapatai mérték össze tudásukat, azaz összesen 40 csapat.
Az OKOSTÁNYÉR® Országos Diák Tudáspróba célja, hogy támogassa a fiatalok egészségtudatosságának fejlesztését, és lehetőséget nyújtson számukra, hogy bővítsék ismereteiket az egészséges életmódról.
Természetesen! Ha szeretnéd, hogy egyedi stílusban készüljön el a szöveg, kérlek, add meg a pontos témát, amiről a videó szól, és milyen hangulatot, stílust szeretnél! Például lehet szórakoztató, informáló vagy érzelmes is. Várom az ötleteidet!
A gyermekkorban kialakult étkezési szokások mélyen befolyásolják a felnőttkor táplálkozási mintáit is. Az, amit gyermekként megtanulunk és megszokunk, alapvetően formálja későbbi étkezési döntéseinket és preferenciáinkat.
A helyes táplálkozásra való nevelés rendkívül lényeges, hiszen a gyermekkori táplálkozási szokások hosszú távon meghatározzák felnőtt életünket. Amikor gyermekeink tányérjára rendszeresen friss zöldségeket, gyümölcsöket, gabonaféléket és fehérjeforrásokat helyezünk, ezzel nem csupán az egészségüket szolgáljuk, hanem egy egész életen át tartó étkezési kultúrát is alakítunk számukra. Ezek a szokások mélyen gyökereznek, és nagy valószínűséggel felnőttként is e szerint fognak táplálkozni, továbbadva ezt a tudást és mintát saját gyermekeiknek is. Így a tudatos táplálkozás nemcsak egyéni, hanem generációs örökséggé válik.
A hiba ott kezdődik, amikor a szeretet nevében egy extra szelet tortát kínálunk nekik.
"Egyél, kicsim, olyan vékonyka vagy, hogy már lóg rajtad a ruha!" – ez a mondat sok nagyszülő kedvenc kifejezése, és gyakran hallhatjuk a családi összejöveteleken. Néhány pillanat múlva már érkezik is a következő szelet torta a gyerek tányérjára. Sajnos a rossz szokások már gyerekkorban gyökereznek, és felnőttként néha nehezen tudjuk megérteni, mi is az, ami elegendő. A határok hiánya sokszor megnehezíti az egészséges étkezési szokások kialakítását. Mi, felnőttek vagyunk azok, akik formáljuk a gyerekek étkezési szokásait, így fontos, hogy tudatosan bánjunk ezzel a felelősséggel.
Sajnos már ebben a korosztályban is megfigyelhetők étkezési rendellenességek, ami különösen elgondolkodtató, hiszen ezek a gyerekek még nem tudják saját maguk irányítani az étrendjüket. Nem őket terheli a felelősség, hogy gyakran túl nagy adagokat kapnak, kevesebb zöldséggel, és - szeretetteljes szándékkal - több édességgel. Pedig azok a gyerekek, akik kicsi korukban nem ismerkednek meg a helyes táplálkozás alapjaival, később nagyobb eséllyel szembesülnek súly- vagy egyéb egészségügyi problémákkal.
„Kérlek, formáld meg a szöveget a saját stílusodban!” – javasolja Szűcs Zsuzsanna, az MDOSZ elnöke.
A megfelelő iránymutatásban lehet segítségünkre az OKOSTÁNYÉR®, ahol a korszerű tudományos elvek alapján röviden és közérthetően találjuk meg az ehhez szükséges információkat.
A "Mit tegyünk a tányérra?" kérdésekor kulcsfontosságú figyelembe venni, hogy a gyermek neme, életkora és fizikai aktivitása milyen hatással van a táplálkozási igényeire.
Az óvodás korú gyermekek napi energiaszükséglete széles skálán, 1300 és 1800 kcal között változik, ami nagymértékben függ az életkortól, a nemtől és a fizikai aktivitás szintjétől. A szakértők azt javasolják, hogy a kicsik naponta legalább négy adag zöldséget és gyümölcsöt fogyasszanak el, emellett három adag gabonafélére is szükségük van. A tej és a tejtermékek is fontos szerepet játszanak az étrendjükben, ami szintén három adagban ajánlott. Ezen kívül a tányérjukon rendszeresen ott kellene lennie halnak, tojásnak és húsféléknek is. Fontos, hogy a gyermekek naponta legalább nyolc pohár folyadékot, főként vizet igyanak, hogy megfelelően hidratáltak legyenek.
Ahhoz, hogy gyermekünket kiegyensúlyozottan tápláljuk, nem szükséges táplálkozástudományi szakértővé válnunk. Az OKOSTÁNYÉR® egy praktikus energiaigény-kalkulátort fejlesztett ki, amely megkönnyíti a szülők dolgát. Csak annyit kell tennünk, hogy megadjuk a gyermek életkorát, nemét és fizikai aktivitását, és máris megkapjuk a napi energiaszükségletüket. Emellett információt nyerhetünk arról is, hogy a különböző élelmiszertípusokból mennyit érdemes adagolni, valamint hogy a kicsik számára mekkora a megfelelő adagméret.