A mobiltelefonod víz- és porvédelem terén ennyire megbízható: IP67, IP68 és IP69 besorolásának köszönhetően.


Az IP minősítés kizárólag bontatlan és sértetlen állapotú eszközökre vonatkozik.

Az egykor a robusztus telefonok világához köthető IP-tanúsítvány ma már a legtöbb csúcsmodell telefonon jelen van, sőt, egyre több középkategóriás készüléknél is fellelhető. Az IP név a behatolás elleni védelemre (intrusion protection) utal, és azt jelzi, hogy az adott eszköz mennyire ellenáll a víz és a por behatolásának - tájékoztat a Nextpit.

Az IP-tanúsítványt számos szabvány határozza meg, kezdve az IEC 60529-től, további kiterjesztéssel, amely konkrét felhasználási eseteket céloz meg, amelyeket később beépítettek az IEC (Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság) szabványba. Ilyen például a forró, nagynyomású vízsugarak IPx9 (vagy IPx9K) minősítése, amelyet eredetileg nagynyomású tisztítást igénylő járművekhez terveztek.

Az IEC 60529 szabvány nem csupán a különböző védelmi fokozatokra vonatkozó elvárásokat fogalmazza meg, hanem tartalmazza a szükséges vizsgálati módszereket is. Érdemes hangsúlyozni, hogy az IP-besorolás alapja a gyártók önbevallása, és különösen a mobiltelefonok esetében nem áll rendelkezésre független tesztelő ügynökségek általi ellenőrzés.

Az IP-kód két számjegyből áll, az első a szilárd tárgyak (például por) elleni védelem szintjét jelzi, míg a második a víz elleni védelem szintjére utal. Mindkét esetben a magasabb számok jobb védelmet jelentenek.

Az IP69-et kezdetben IP69K néven ismerték, amelyet az ISO 20653 és a DIN 40050-9 szabványok definiálnak. Ez a besorolás nagyjából megegyezik az IEC 60529 minősítési rendszer követelményeivel is.

Egy másik lényeges tényező, hogy az IP-minősítés kizárólag az eredeti gyártási állapotra vonatkozik. Bármilyen módosítás a telefon házán, még a véletlen leejtés is, befolyásolhatja a készülék védelmi szintjét. A korai IP-besorolású okostelefonok, mint például a Sony Ericsson modelljei, nem mindig voltak tisztában ezzel a ténnyel, és a törékeny konstrukciójuk gyakran problémákhoz vezetett.

Hosszú utat jártunk be attól az időtől, amikor csupán a speciális telefonok, mint például a strapabíró Motorola Defy, büszkélkedhettek víz- és porvédelmi funkciókkal. Ma már a középkategóriás készülékek is gyakran IP-besorolással rendelkeznek, míg a prémium modellek többsége legalább IP68-as minősítéssel bír. Sőt, még néhány összecsukható telefon is megkapta a maga védelmét, így a felhasználók egyre szélesebb körű védelemre számíthatnak.

Related posts