Az M1-es autópálya hatsávosítása körülbelül ennyibe fog kerülni.

Megkezdődik az M1-es autópálya hatsávosra bővítése Budapest és Győr között 2025 augusztusában. A 78 kilométeres szakasz mintegy 800 milliárd forintból valósulhat meg - jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter csütörtökön esztergomi sajtótájékoztatóján.
A 78 kilométeres útvonal teljes kiépítése 2029 elejére várható. Az első lépésként a Budapest és Bicske közötti 24 kilométeres szakasz munkálatai indulnak el.
A miniszter hangsúlyozta, hogy megvalósul az M100-as autópálya csomópontja, amely lehetővé teszi a gyorsabb közlekedést. Ezen kívül a kormány előzetes versenytárgyalást hirdet az M1-es autópálya Esztergomot érintő, 35 kilométeres szakaszának megépítésére. A projekt költsége körülbelül 500 milliárd forintra tehető.
A tervek alapján az M100-as autóút kétsávos kialakítással fog rendelkezni, és nem lesz rajta leállósáv.
A kivitelezést három szakaszra bontják: az első az M1-estől Zsámbékig tart, a második innen Kesztölcig, a harmadik tovább Esztergomig. A középső szakaszon három alagútra és számos völgy áthidalására lesz szükség. A három szakaszra együtt és külön-külön is lehet pályázni.
Lázár János hangsúlyozta, hogy kedvezőek az esélyek arra, hogy az M100-as autóút két szakaszának építése már 2026 tavaszán megkezdődhessen.
A nyomvonal mentén 650 telek megvásárlásáról van szó, ebből 250 telket az állam már megvásárolt.
Erre a kormány rendelkezik forrásokkal és a minisztériumnak is van pénze. Az idén 1,5-2 milliárd forintot költenek Zsámbék és a többi település térségében telekvásárlásra, így a közbeszerzések megjelenésére rendezettek lesznek a tulajdonviszonyok - ismertette a miniszter.
Kitért arra is, hogy az M100-as autópálya Esztergomtól északnyugati irányban új Duna-híd építését vonja maga után, amely a jelenlegi kompvonalat érinti. Ennek érdekében készül egy előzetes tanulmányterv a közúti és vasúti híd pontos helyének meghatározására.