A határon túli szlovákok száma folyamatosan növekszik, de sajnos a biztosítás kérdése még mindig sokak számára háttérbe szorul.

Ahogyan Rajka, a Pozsony közelében található település, úgy a Kassához közeli magyar falvakban is egyre több szlovák állampolgár él. A mindennapi élet a határon túliak számára általában zökkenőmentes, de a váratlan egészségügyi problémák esetén nem elhanyagolható, hogy hol érik őket a nehézségek. Az alapvető elsősegélynyújtás a szlovákok számára is elérhető, azonban előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor egy életmentő beavatkozás költségei miatt jelentős anyagi terhet kell vállalniuk.
Évekkel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt számomra, hogy valaha személyes indíttatásból ezzel a témával fogok foglalkozni. Azóta azonban, mióta a határ magyar oldaláról rendszeresen ingázom "haza", a családom jelenével és jövőjével kapcsolatos kérdések egyre inkább foglalkoztatnak. A közvetlen környezetemben számos olyan ember él, aki nap mint nap átlépi a két ország határát, ezért úgy éreztem, érdemes lenne megkérdezni őket, miként vélekednek a költözésből adódó hátrányokról.
Összesen tíz, az államhatár közelében (elsősorban Gönc vonzáskörzetében - a szerk. megj.) élő családot szólítottam meg. A megkérdezettek többsége úgy véli (Abaújváron és Tornyosnémetiben élők), ha hirtelen fellépő egészségügyi problémájuk adódik és lehetőségük van rá, elősorban a kassai közkórházak valamelyikébe rohannának, esetleg mentőt hívnának. Csak nagyon súlyos esetben szeretnék magukat a magyar orvosokra bízni.
Már öt éve élünk itt, és eddig szerencsére sosem kellett igénybe vennünk ezt a lehetőséget. Remélem, hogy ez a helyzet továbbra is így marad.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta egy fiatalember, aki Abaújváron él, de gyökerei Kassához fűzik.
Akad azonban két család, akiket az áltagnál jobban foglalkoztat az egészségügyi ellátás kérdése. Eebben az esetben gyermekes szülőkről van szó.
"Évekkel ezelőtt vettünk házat Hidasnémetiben, ahol jelenleg férjemmel és két gyerekünkkel élünk. Míg a férjem többnyire otthonról dolgozik, én és a gyerekek napi szinten bejárunk Kassára. Úgy gondolom, hogy egy külföldön is érvényes utazásbiztosítás vagy életbiztosítás szükség esetén sokat segíthet, nem beszélve arról, hogy egy-egy családtag éves bebiztosítása nem egy eget rengető összeg" - közölte lapunkkal Hajdu Judit.
Szabó Dóra, a hazai egészségügy elkötelezett dolgozója, családjával együtt a Kassától körülbelül félórás autóútra fekvő Hidasnémetiben él. Dóra különösen nagyra értékeli azokat az extra biztosításokat, amelyek túlmutatnak az általános biztosító által nyújtott kötelező szolgáltatásokon. Férje egy évvel ezelőtt súlyos balesetet szenvedett, ami miatt a mentők mellett végül egy mentőhelikoptert is a helyszínre kellett riasztaniuk. Ez a tapasztalat megerősítette Dóra meggyőződését a kiegészítő biztosítások fontosságáról, hiszen ezek jelentős segítséget nyújtottak a nehéz időkben.
"A férjem egy szokványosnak tűnő baleset következtében olyan súlyos fejsérülést szenvedett, hogy azonnali életmentő beavatkozásra volt szüksége. A mentők gyorsan megérkeztek, és Miskolcra szállították, ahol több napig ápolták, mielőtt Kassára került volna. A mentősök kiérkezése, a kórházba szállítás és a kezelés költségeit a szlovák biztosító maradéktalanul fedezte. Azonban a Miskolcról Kassára történő átszállítás, ami körülbelül 800 euróra rúgott, a mi zsebünkből került ki. Ha lett volna külön életbiztosítása, ezt az összeget megspórolhattuk volna, de végső soron ez már nem számít, hiszen a legdrágább árat fizettük meg: a férjem sajnos belehalt a sérüléseibe. Én már rendelkezem ilyen biztosítással, de remélem, soha nem kell élnem vele" - osztotta meg velünk Szabó Dóra.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb esetben, különösen Magyarországon, nem kell nagy nehézségekkel szembenéznünk. Ez természetesen csak abban az esetben áll fenn, ha az érintett Szlovákiában, vagy más európai országban dolgozik alkalmazottként, és a munkáltatója rendezi a kötelező biztosítását. Hasonlóan érvényes ez a vállalkozókra is: amennyiben rendszeresen befizetik a szükséges járulékokat, például az egészségügyi és szociális biztosítást, akkor az egészségügyi ellátás Szlovákiában és más európai országokban is garantált számukra.
Bár a gyakorlat eredményei biztatóak, a biztonság kedvéért a Szlovákiában működő biztosítók véleményét is megkerestük. Az Union, az Általános Egészségbiztosító (VZP) és a Dôvera is reagált a kérdéseinkre. Noha a témában valószínűleg a magyarországi Nemzeti Erőforrás Minisztérium alá tartozó Egészségügyért Felelős Államtitkárság is szerepet játszik, sajnos technikai nehézségek miatt nem tudtuk beszerezni a minisztérium állásfoglalását.
A három szlovák egészségbiztosítótól érkezett válaszok világosan jelzik, hogy amennyiben egy Magyarországon letelepedett szlovák állampolgárnak alapvető orvosi vizsgálatokra vagy sürgős ellátásra van szüksége, elegendő, ha bemutatja az Európa-szerte elfogadott egészségbiztosítási kártyáját.
Kristína Baluchová, az Union szóvivője elmondta, hogy amennyiben a szóban forgó egészségbiztosító kártyát (EHIC) vagy a helyettesítő igazolást nem fogadja el a külföldi egészségügyi szolgáltató, és valakinek az egészségügyi ellátásért díjat kell fizetnie, lehetősége van arra, hogy kérvényezze a saját biztosítójánál az ellátás költségeinek megtérítését.
Bár az esetek többségében a sérült személy kötelező egészségbiztosítása valószínűleg mindent magában foglal, Matej Štepiansky, a Dôvera biztosító szóvivője rámutatott, hogy léteznek olyan különleges helyzetek is, amikor a különböző európai tagállamokban történt balesetek következtében felmerült költségek egy részét, az úgynevezett önrészt, a páciensnek saját forrásból kell fedeznie.
Minden országban létezik úgynevezett önrész, amely a különböző orvosi költségek fedezésében játszik szerepet. Az orvosi kiadások csökkentése érdekében érdemes kereskedelmi utasbiztosítást kötni, mivel ez segíthet elkerülni a levonásokat vagy önrészeket. Fontos azonban, hogy ha a sürgősségi ellátásra van szüksége, legyen érvényes európai egészségbiztosítási kártyája vagy annak helyettesítő okirata, különben a külföldi egészségügyi szolgáltató felé készpénzes rendezést kell eszközölnie. Miután visszatér Szlovákiába, lehetősége van a kezelés költségeinek megtérítésére az egészségbiztosítójától.
„Kérlek, formáld meg a szöveget a saját stílusod szerint” – nyilatkozta a Dôvera szóvivője.
A fentebb említett információkat a VZP kommunikációs osztálya is megerősítette.