A műtrágyaárak drámai emelkedése egyre inkább aggasztja a mezőgazdasági szektort. A háttérben több tényező húzódik meg, amelyek összetett hatásokat gyakorolnak a gazdákra és a termelésre. Mi áll a növekvő árak mögött, és milyen következményekkel járhat ez


A nitrogén ára továbbra is emelkedő tendenciát mutat. A hét elején egy jelentős európai ammónium-nitrát-gyártó bejelentette, hogy tonnánként 30 eurós drasztikus áremelést hajt végre, amit a műtrágya-forgalmazók is megerősítettek. A gyártó valószínűleg arra számít, hogy a következő hetekben a karbamid ára is folytatja felfelé ívelő pályáját, ezzel indokolva a jelentős áremelést.

A műtrágya-forgalmazók és az elemzők is arra számítanak az Agrarheute szakportál cikke szerint, hogy más gyártók és forgalmazók gyorsan követni fogják a példát. Sok forgalmazó és piaci elemző éppen ezért attól tart, hogy az ammónium-nitrát és más nitrogéntartalmú műtrágyák ára az elkövetkező napokban meredeken emelkedni fog.

A műtrágya-forgalmazók határozottan állítják, hogy az Oroszország ellen bevezetett újabb szankciós csomagnak komoly következményei lesznek az európai piacon tapasztalható ármozgásokra. Ezek az intézkedések valószínűleg kereskedelmi korlátozásokat fognak bevezetni az orosz műtrágyákra, emellett új adók vagy kvóták is életbe léphetnek, amelyek drámai módon csökkenthetik az európai műtrágyaellátást.

Ha a szankciókat bevezetik, akkor tovább emelkedhetnek a műtrágyaárak. Tavaly az Oroszországból érkező import jelentős hozzájárult az európai piacon tapasztalható árcsökkenéshez. Ennek ugyan a gazdálkodók örültek, ám az európai műtrágyaipar kevésbé, mert ezzel egy időben jelentősen magasabb termelési költségekkel kellett megbirkóznia.

Amennyiben az orosz műtrágya importja leáll, várhatóan jelentős áremelkedések következnek be az európai gyártók körében. A karbamid piacán is feszültség tapasztalható, hiszen mindenki a január 23-án esedékes indiai tender eredményére várakozik. Ezen fejlemények tükrében a piac stabilizálódása nem tűnik valószínűnek. A kínálati oldal továbbra is szűkös marad, miközben a kereslet a tavaszi időszak közeledtével egyre csak növekedni fog.

Az orosz műtrágyaimport megszűnése valószínűleg erőteljesebb áremelkedést váltana ki az európai gyártóknál. A karbamid piaca is különösen feszült, és várja a január 23-ra meghirdetett indiai tender eredményét. Ennek fényében nem valószínű, hogy a piac megnyugszik. A kínálat továbbra is korlátozott, míg a kereslet tavasz előtt tovább fog nőni.

Related posts