A magyar gazdaság folyamatosan újabb és újabb megpróbáltatásokkal néz szembe: vajon meddig tudjuk elviselni ezt a nyomást? - Pénzcentrum

A Standard & Poor's (S&P) legújabb elemzésében arra figyelmeztet, hogy a vártnál gyengébb GDP-növekedés fokozza a költségvetési kockázatokat a kelet-közép-európai régióban. A hitelminősítő különösen két országra irányítja a figyelmet: Romániára, ahol a költségvetési megszorítások következtében mindössze 0,3 százalékos növekedésre számítanak, valamint Magyarországra, ahol a korábban 1,5 százalékosra becsült növekedést 0,8 százalékra csökkentették.
Az S&P elemzése alapján a régió több országának gazdasági kilátásai kedvezőnek tűnnek, kivéve Magyarországot, ahol a helyzet inkább aggasztó. A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy 2025 első felében több szomszédos országban is tapasztalható volt a gazdasági növekedés mérséklődése, amelyet a bizonytalanság, az uniós források lassú lehívása és a német gazdaság nehézségei okoztak. "A vámháborús feszültségek és a geopolitikai események komoly fokú bizonytalanságot jelentenek a régió számára" - emelik ki az elemzők.
A hitelminősítő aggodalmakat fogalmazott meg a magyar költségvetés kapcsán: a kormány által várt 4,1 százalékos hiány helyett 4,5 százalékra számítanak az idei évre, míg 2026-ra 4,3 százalékos deficit várható. Ennek ellenére az elsődleges (kamatkiadások nélküli) egyenleg szempontjából Magyarország jobb helyzetben van, mint a térség több más országában. Az S&P elemzői úgy vélik, hogy hazánkon kívül csupán Szlovénia és Horvátország lesz képes arra, hogy 2025-ben és 2026-ban az adósságcsökkentést támogató elsődleges egyenleget elérje.
Az államadósság alakulását tekintve viszonylag pozitív tendenciák mutatkoznak: Magyarország esetében idén csupán mérsékelt növekedésre lehet számítani, míg jövőre a várakozások szerint ismét csökkenésnek indulhat az adósságráta. Ezzel szemben a környező országokban a hitelminősítők emelkedő adósságot jeleznek előre.
Az uniós források felhasználása komoly kockázatot jelent. Az S&P elemzése szerint Magyarország a helyreállítási alap (RRF) forrásainak lehívásában jelentősen lemarad a régiós átlagtól. Míg a vizsgált országok átlagosan a nekik járó RRF-források harmadát sikerült eddig megszerezniük, Magyarország csupán 9%-os arányával lényegesen rontja ezt az átlagot. Például Bulgária 24%-os, míg Szlovákia és Lettország már több mint 50%-os lehívási arányt ért el.
A hitelminősítő arra hívja fel a figyelmet, hogy a térség központi bankjainak körültekintően kell eljárniuk a monetáris politika formálása során. A szoros munkaerőpiaci helyzet, a devizaárfolyamok ingadozása, valamint az energiaárak változása mind potenciális kockázatokat rejtenek magukban.
A magyar kormány jelenleg is azon fáradozik, hogy frissítse makrogazdasági előrejelzését, hiszen a 2025-re kitűzött 2,5%-os GDP-növekedés már-már irreálisnak tűnik. A Nemzetgazdasági Minisztérium szakértői úgy vélik, hogy az idei évben a növekedés csupán egy-két százalék körüli lehet. A második negyedéves adatok pedig stagnáló tendenciát jelezhetnek, mindazonáltal az év második felére fokozatos élénkülésre számítanak.
A legfontosabb kérdés, hogy a növekedési kilátások romlásának költségvetési hatásait hogyan kezeli majd a kormány. Eddig azt hangsúlyozták, hogy a gyengébb növekedés nem okoz akkora kiesést az adóbevételekben, hogy módosítani kelljen a költségvetési célon, de az elemzők többsége szerint a 4,1 százalékos deficitet nehéz lesz tartani.
A nagy hitelminősítők ősszel újabb értékelési körre készülnek Magyarország ügyében. Az S&P lépéseire különös figyelem irányul, mivel náluk csupán egy fokozat választ el bennünket a befektetésre ajánlott kategória határvonalától, ráadásul negatív kilátásokkal. Ha bekövetkezne egy leminősítés, az országot a befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolnák, ami komoly következményekkel járhat.
Egy jól megalapozott, hiteles makrogazdasági pályára épített költségvetési terv jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy a hitelminősítők Magyarországról alkotott véleménye pozitív irányba változzon. Ez különösen fontos lehet, hiszen egy ilyen stratégia segíthet elkerülni a kedvezőtlen lépések bekövetkezését is.