Jelenleg az Európai Unió nem reagál Trump vámintézkedéseire, de ma várhatóan megszületik a döntés a lehetséges válaszlépésekről.

Az Európai Unió továbbra is optimistán tekint a jövőbe, remélve, hogy sikerül létrehozni egy kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal. Ugyanakkor már felkészültek arra az esetre is, ha ez nem valósulna meg, és 72 milliárd euró értékű amerikai termék került a célkeresztjükbe.
A tervekkel ellentétben nem élesednek a héten az amerikai áruk importjára kivetendő európai uniós importvámok, azok csak akkor lépnek életbe, ha Donald Trump valóban beváltja a fenyegetését, és 30 százalékos sarccal sújtja az EU-s áruk USA-ba való behozatalát, írja a Politico.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy vasárnapi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a Washingtonnal folytatott tárgyalások továbbra is folytatódnak, annak ellenére, hogy a Fehér Ház megerősítette: augusztus 1-jétől emelkedni fognak az EU-ból érkező árukra kivetett vámok.
"Ezért augusztus elejéig mi is meghosszabbítjuk az ellenintézkedéseink felfüggesztését, ugyanakkor folytatjuk a további válaszlépések előkészítését, hogy felkészültek maradjunk" - mondta.
Von der Leyen Trump szombati bejelentésére reagálva azonnal nyilatkozatot tett közzé, amelyben világossá tette, hogy az Európai Unió nem zárja ki a válaszlépések lehetőségét. Az eredeti tervek szerint az EU 21 milliárd euró értékben tervezett vámokat kivetni különböző amerikai termékekre, beleértve a szójababot, motorkerékpárokat és narancslevet. A tervezett vámintézkedés kedden 12:01 órakor lépett volna életbe, azonban ezt a lépést felfüggesztették, miután Von der Leyen nyilatkozata nyilvánosságra került.
A Politico forrásai szerint az uniós hivatalnokok új ellenintézkedési terveket készítenek elő, amelyek várhatóan hétfőn kerülnek bemutatásra. Ezek a tervek már 72 milliárd euró értékű amerikai exportot érintenek, beleértve amerikai gyártmányú repülőgépeket és gépkocsikat is. Az érintett fővárosokkal informálisan már lefolytatták a szükséges egyeztetéseket, azonban a tervek életbe lépéséhez a tagállamok hivatalos jóváhagyása elengedhetetlen.