Felfedeztünk egy különleges időutazást lehetővé tevő kapszulát: egy több ezer éves hajóroncsra akadtunk!

Vis szigetén, Komiza partjainál, 30-50 méteres mélységben fedezték fel az Adriai-tenger egyik legrégebbi hajóroncsát, egy görög kereskedelmi hajót a Kr. e. IV. századból - írta a Jutarnji List című napilap vasárnap.
Bár a roncs felfedezése már tavaly megtörtént (a témáról készült videó itt elérhető), a régészek most megerősítették, hogy egy rendkívül jelentős lelőhellyel állunk szemben. Ez a felfedezés kulcsszerepet játszhat az Adriai-tenger keleti partvidékén található korai görög közösségek megértésében – állítja az MTI.
Jurica Bezak, a Horvát Konzervációs Intézet vízalatti régészetének vezető restaurátor-régésze és kutatásának irányítója kiemelte, hogy a hajó gerincének megmaradt maradványai rendkívül figyelemre méltó állapotban találhatók. A felfedezett fényűző hellenisztikus kerámiák pedig páratlan értékkel bírnak, hiszen ilyen jellegű leleteket eddig még nem dokumentáltak.
A munka során, amely aprólékosságot, türelmet és precizitást igényelt, sorra bukkantak elő olyan különleges leletek, mint az érmék, kerámiák és különböző személyes tárgyak. Ezen kívül emberi maradványok és a hajó kiváló állapotban megőrzött törzse is napvilágra került - emelte ki a szakértő.
Marko Lete búvár rámutatott: tisztán látható a hajó építési módja, a kidolgozása és pontossága pedig lenyűgözőnek számít abban a korban, ólombevonattal és jól megőrzött fával.
"Amint a roncsot lépésről lépésre kiemelték a tengermeder mélyéről, olyan tárgyak kerültek elő, amelyek láttán az az érzésünk támadt, mintha csupán tegnap helyezték volna őket oda" - mondta.
Az elsüllyedt hajó ellátmányt szállított az újonnan alapított kolónia - Issa - lakói számára. A hajó luxuskerámiákat, amforákat, valamint olajjal, fűszerekkel és feldolgozott élelmiszerekkel tele edényeket szállított. Az talált bronz érmének az egyik oldalán egy emberi fej, a másik oldalán egy kecske alakja látható. Az előkerült emberi maradvány - amely egy alkar csont - nagyon jó állapotban van, és megállapítható lesz belőle a személy kora és neme.
Összességében egy időkapszulára bukkantunk, mintha lefagyasztották volna a történelem egy pillanatát, most pedig lehetőséget kapunk arra, hogy feltárjuk az egész történetet
"Legyen ez a szöveg különleges és egyedi!" - mondta Bezak.
A feltárás nyomán született eredmények révén 50-100 évnyi pontos kormeghatározásra nyílik lehetőség a hajó elsüllyedésének időszakára vonatkozóan. Ezzel új fényt deríthetünk az akkori kolonizációs folyamatokra, valamint a kereskedelmi kapcsolatokra Szirakúza és Issa (Vis sziget) gyarmata, továbbá Párosz és Faros (Hvar sziget) között. A kutatás vezetője hangsúlyozta, hogy ez a felfedezés különösen jelentős, hiszen az antik kor a mai Horvátország területén a szigetek gyarmatosításával indult, és ez a folyamat később kiterjedt a szárazföldre is.
A kutatás, amely már éveken át zajlik, a Horvát Konzervációs Intézet régészeinek és a Vis szigeti klub búvárjainak közös munkáját dicséri, akik a Vis város Örökségmúzeumával szoros együttműködésben végzik el feladataikat.
Ahogy arról korábban írtunk, nemrég az emberre nézve a legveszélyesebb cápát fogtak az Adrián, majd vissza is engedték a tengerbe.