Egy fülbe helyezett mikrofon lehetőséget kínálhat arra, hogy több millió ember számára megnyíljon a jobb élet kapuja.

Kanadai és amerikai kutatók egy innovatív rendszert alkottak, amely a szem mozgását monitorozva képes jelezni, ha egy személy Alzheimer-kórra utaló jeleket mutathat. A működéshez csupán néhány érzékeny mikrofonra van szükség, ahogyan azt a HVG is beszámolt róla.
Mivel az Alzheimer-kór továbbra sem gyógyítható betegség, viszont az idő előrehaladtával egyre nagyobb terhet jelent majd az orvosi ellátórendszerek számára, a tudomány jelenleg a megelőzés, vagy a minél korábbi diagnózis felállítására helyezi a hangsúlyt. Ez utóbbival kapcsolatban több fontos eredmény is született már az elmúlt években, most pedig egy újabb megoldással álltak elő a szakemberek.
A kanadai École de Technologie Supérieure és az amerikai Dartmouth Egyetem kutatói innovatív módon használják a fülbe helyezett mikrofonokat a szemmozgások rögzítésére. Elsőre talán meglepőnek tűnik, de a módszer valóban hatékony. A kutatók célja, hogy figyelemmel kísérjék a páciens szemeinek szakkád mozgását, ami a két szem gyors és egyidejű elmozdulását jelenti egy adott irányba. A "szakkád" kifejezés a francia "saccader" szóból származik, amely rángatást vagy ugrást jelent. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy az Alzheimer-kór egyik korai jelét az ezen apró szemmozgások változása és pontatlansága adhatja.
A szem elé helyezett eszközök befolyásolhatják a mérést, ám a mikrofonok segíthetik a pontos diagnózis felállítását - vélik a szakemberek. A módszert, amit nemrég az Amerikai Akusztikai Társaság éves ülésén mutattak be, a jövőben 35 Alzheimer-kórban szenvedő betegen tesztelnék le - írja a Science Alert.
Arian Shamei, a kanadai kutató, aki a projekten dolgozik, hangsúlyozza, hogy a szemmozgások nyomon követése kiemelkedően lényeges, hiszen ezek az emberi test leggyorsabb és legprecízebb mozgásformái. Ehhez a figyelmes és kifinomult motoros készségek mellett elengedhetetlen a kognitív folyamatok hatékony működése is.
Ahhoz, hogy egy képről vagy jelenetről megfelelő vizuális információval rendelkezzen az ember, a szem gyors és összehangolt mozgást végez. Ezt látni például akkor is, amikor valaki épp olvas. De hasonló mozgás figyelhető meg az alvás REM fázisában is.
Az Alzheimer-kórban érintett egyéneknél a mozgások pontossága és sebessége csökken, ami a motoros irányítás fokozatos romlásának következménye. Kezdetben csupán néhány ezredmásodperces eltérések tapasztalhatók, de ahogy telik az idő, a tünetek egyre kifejezettebbé és súlyosabbá válnak.
A szakértők a fülbe helyezett mikrofonok alkalmazásával kívánják nyomon követni ezt a változást, mivel a szemmozgás apró rezgéseket generál a dobhártyában. A projekt fő célja egy olyan algoritmus kifejlesztése, amely lehetővé teszi a hosszú távú és folyamatos monitorozást. Jelenleg még nem áll rendelkezésre információ arról, mikorra fejeződnek be az első tesztek, és azt sem tudni, mikor válik a rendszerből egy valós diagnosztikai eszköz.