Egy éve távozott el Alekszej Navalnij, a bátorság szimbóluma. Támogatói közül sokan még a legnagyobb kockázatok ellenére is virágot hoztak a sírjára, hogy tisztelegjenek emlékének és kifejezzék hűségüket.


Megemlékezők Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető sírjánál 2025. február 16-án, Moszkvában - Fotó: Evgenia Novozhenina / Reuters

Egy évvel azután, hogy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető meghalt a rácsok mögött, támogatói vasárnap világszerte megemlékezéseket tartottak. A legbátrabbak a megtorlást is kockáztatva meglátogatták a moszkvai sírját, ahol virágokat helyeztek el - írta az AFP hírügynökség.

Leonyid Volkov, Alekszej Navalnij korábbi tanácsadója a Telegramon közzétett üzenetében bejelentette, hogy "Alekszej hívei világszerte megemlékezéseket szerveznek a mai napon". Kiemelte, hogy egyes helyszíneken gyűlések és felvonulások zajlanak, míg másutt a Navalnijról készült dokumentumfilmet vetítik, és vannak olyan helyek is, ahol szép megemlékezéseket tartanak. Navalnij özvegye, Julija Navalnaja egy berlini esemény keretében fogja megosztani férje emlékét, ezzel is tisztelegve az életműve előtt.

Vasárnap a moszkvai Boriszovszkoje temetőben több száz ember gyűlt össze, hogy lerója kegyeletét. A megemlékezésen való részvételt a Kremlhez közel álló Telegram-csatornák korábbi fenyegetései ellenére is vállalták, amelyek megtorlással riogatták a résztvevőket. Navalnij sírját Lynne Tracy, az Egyesült Államok nagykövete, valamint Roland Galharague, az EU nagykövete is tiszteletét tette.

Az orosz ellenzék vezéralakja tavaly február 16-án halt meg egy sarkvidéki büntetőtelepen. Támogatói úgy vélik, hogy halála a Kreml közvetlen utasítására történt, de ezt az orosz kormány tagadta. A hatóságok azóta sem adtak teljes magyarázatot arra, hogyan halt meg Navalnij, csak annyit közöltek, hogy a börtön udvarán, séta közben esett össze.

Olaf Scholz, Németország kancellárja, Navalnij halálának első évfordulóján hangsúlyozta, hogy az orosz ellenzéki vezető életét a demokráciáért és a szabadságért folytatott harca követelte. Scholz közösségi média bejegyzésében kiemelte Navalnij bátor munkásságát, és az orosz elnökkel szembeni ellenállását "még annál is bátrabb" tettnek minősítette. "Putyin brutális módszerekkel harcol a szabadság és annak védelmezői ellen" – fogalmazott a német kancellár, ezzel is kifejezve szolidaritását és elkötelezettségét a demokratikus értékek mellett.

Kaja Kallas, az Észtország egykori miniszterelnöke és az Európai Unió külügyi főképviselője, vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta: "Alekszej Navalnij életét a szabad és demokratikus Oroszországért áldozta fel. Ügyvédeit méltánytalanul zárják börtönbe, több száz politikai fogollyal együtt. Oroszországnak sürgősen és feltétel nélkül szabadon kell bocsátania Navalnij ügyvédjeit, valamint minden politikai foglyot."

"2020 óta az Európai Unió szankciókkal reagált azok ellen, akik Alekszej Navalnij megmérgezéséért, önkényes letartóztatásáért, valamint az igazságtalan büntetőeljárás alá vonásáért és politikai indíttatású elítéléséért felelősek. Az unió határozottan felszólítja Oroszországot, hogy zárja le a civil társadalom, a média és az ellenzékiek ellen irányuló brutális elnyomást, és tartsa tiszteletben a nemzetközi jog alapelveit" - idézte Kallas szavait az Euronews.

Az elmúlt években Oroszországban "szélsőséges szervezetnek" bélyegezték Navalnij Kreml-kritikus Korrupcióellenes Alapítványát, és az általa létrehozott regionális irodákat. Az orosz törvények szerint a "szélsőséges csoportban" való részvételért akár hat év börtönbüntetés is kiszabható, ezen kívül bárki, aki Navalnijt vagy a Korrupcióellenes Alapítványt anélkül említi, hogy jelezné, hogy "szélsőségesnek" nyilvánították őket, pénzbírsággal, vagy ismételt elkövetés esetén akár négy év börtönbüntetéssel is sújtható.

Jelenleg négy független újságíró ellen folyik eljárás "szélsőséges csoportban való részvétel" miatt, akiket azzal vádolnak, hogy fotókat és videoanyagokat készítettek Navalnij közösségi médiacsatornái számára. Múlt hónapban pedig többéves börtönbüntetésre ítéltek három ügyvédet, amiért továbbították a börtönben lévő Navalnij üzeneteit.

Navalnij sorsa 2020-ban vette kezdetét, amikor az orosz titkosszolgálat, az FSZB, megmérgezte őt egy Novicsok nevű idegmérgennel. Csak a szakszerű orvosi beavatkozás és a németországi kezelés tette lehetővé, hogy életben maradjon. Miután azonban figyelmeztetések ellenére visszatért Berlinből, a moszkvai repülőtéren azonnal letartóztatták, és különféle vádak alapján 30 évre ítélték börtönbüntetésre. Navalnijt különböző börtönök között szállították, míg végül Oroszország egyik legszigorúbb fegyházába került, a sarkkör közelében. 2024 februárjában a börtönudvaron összeesett, és nem sokkal később életét vesztette. Holttestét sokáig nem adták ki, a hatóságok csak hat hónappal később, augusztusban tettek közzé egy kozmetikázott jelentést, amelyben azt állították, hogy "nincs semmilyen gyanús körülmény" Navalnij halálával kapcsolatban, elhallgatva azokat a nyilvánvaló jeleket, amelyek mérgezésre utaltak.

Az orosz hatóságok szisztematikusan célba vették Navalnij környezetét. Konsztantyin Gabov és Szergej Karelin újságírókat letartóztatták, mivel feltételezések szerint az ellenzéki politikus korrupcióellenes alapítványának munkatársai voltak. Antonyina Favorszkaja orosz újságírót pedig azért zárták rács mögé, mert a Navalnij elleni perről tudósított. Julija Navalnaja, Alekszej Navalnij özvegye azonban sikeresen elmenekült Németországba a letartóztatási parancs elől.

Related posts