Hankó Balázs kiemelte, hogy az Európai Parlament egy meglepő és vitatható lépést tett, amely sokak figyelmét felkeltette. Az esemény körülményei és következményei komoly diskurzusokat generálnak a politikai színtéren.


Itt az ideje, hogy az európai parlamenti frakciók végre kifejezzék álláspontjukat. Ennek szellemében ma levelet küldünk a frakciók vezetőinek, különös figyelmet fordítva Manfred Weberre, az Európai Néppárt elnök-frakcióvezetőjére, akinek a magyarokkal kapcsolatos véleménye már széles körben ismert - jelentette be Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter a "Levél Brüsszelbe" címmel megrendezett sajtótájékoztatón. A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány egy újabb fontos lépést tesz, és Brüsszelnek is világosan meg kell fogalmaznia, mit ért a diszkrimináció-mentesség fogalmán.

Felidézte: Brüsszel jogtalanul zárta ki a magyar diákokat az Erasmus-programból és a magyar kutatókat a Horizon-programból két évvel ezelőtt. Magyarország több mint egy évvel ezelőtt küldte meg Brüsszelnek a kifogásolt törvénnyel kapcsolatos, előzetesen végigtárgyalt módosítási javaslatokat, azóta is számtalanszor egyeztettek, de hivatalos választ nem kaptak. Egy hónappal ezelőtt fogadta el az Országgyűlés azt a törvényjavaslatot, amellyel rendezték a kuratóriumi összeférhetetlenség kérdését és a kuratóriumi tagság időtartamára vonatkozó előírásokat.

A miniszter hangsúlyozta: elengedhetetlen, hogy az autonómia témáját alaposan tisztázzuk.

Ezenfelül azt a közel 45 ezer külföldi diákot is kizárják az Erasmus-programból, akik itt vannak Magyarországon a hazai diákok mellett. - Magyarország az autonómiára úgy tekint, hogy büszke a magyar egyetemek rektoraira és professzoraira, akiktől azt várjuk, hogy legyenek a magyar kuratóriumok tagjai - fogalmazott Hankó Balázs.

Hozzátette, hogy nem vártak Brüsszel döntéseire, ezért elindították a Pannónia-programot. Ennek keretében az első félévben háromezren vehetnek részt, és már hétszáz résztvevő vissza is tért, míg nyolcszázan jelenleg a világ vezető egyetemein tanulnak. A többiek pályáztatása is folyamatban van. A Pannónia-program nemcsak a magyar diákok számára nyújt lehetőséget, hanem azoknak az uniós hallgatóknak is, akik magyar intézményekben tanulnak. Hankó Balázs felhívta az uniós parlament frakcióvezetőit és Manfred Webert, hogy szüntessék meg a magyar egyetemistákkal szembeni diszkriminációt. - A magyar kormány az elmúlt években és jelenleg is mindent megtett annak érdekében, hogy a magyar érdekeket képviselje - hangsúlyozta.

Emellett kiemelte, hogy nem csupán a magyar kormány tett lépéseket ebben az ügyben, hanem hat hazai egyetem is jogi eljárást indított Brüsszel ellen.

- Milyen alapon engedheti meg magának az Európai Parlament, hogy ilyen diszkrét diszkriminációt alkalmazzon a magyar egyetemisták és kutatók ellen? - tette fel a kérdést a magyar miniszter az uniós parlamenti frakcióvezetőknek.

Related posts