Készült egy különleges dokumentumfilm Neumann Jánosról, a számítógép megalkotójáról, aki forradalmasította a technológia világát.


Egy lenyűgöző dokumentumfilm készült Neumann Jánosról, a számítógép megalkotójáról. A „A legpompásabb emberi elme” című film a világszerte elismert kutató lányának és tudóstársainak visszaemlékezései révén tárja elénk a 20. század egyik legkiemelkedőbb magyar matematikai tehetségének felfedezéseit és globális hatású pályafutását. Az alkotás nem csupán Neumann életét és munkásságát mutatja be, hanem azt is, hogyan formálta a modern tudomány és technológia világát.

Neumann János a 20. század első felének kiemelkedő magyar származású tudósa volt, aki elsőként ismerte fel, hogy a matematika és a számítástechnika szoros összefonódása radikálisan átalakíthatja a világunkat. A tudományos elit tagjaként Teller Edével, Wigner Jenővel, Szilárd Leóval és Kemény Jánossal együtt részt vett az atomfegyverek kifejlesztésének titkos amerikai programjában, amely örökre megváltoztatta a globális politikai tájat. Neumann hatalmas hozzájárulása a számítástechnika és a játékelmélet terén jelentős mértékben formálta a 20. század tudományos-technikai előrehaladását. Emellett politikai szerepvállalása sem volt elhanyagolható, hiszen Eisenhower elnök stratégiai tanácsadójaként is tevékenykedett egészen 53 éves korában bekövetkezett haláláig.

A zsebünkben lévő okostelefonokon és számítógépeken, a mai meteorológiai és tőzsdei előrejelzéseken és a bennünk lévő DNS-szerkezet működési elvén, de a holdjárók vagy az űrben keringő űrszondák működésén és a világ valamennyi nukleáris fegyverének mindegyikén egy ember ujjlenyomata mindenütt ott van. Ő Neumann János, az ember, akinek életműve az egész emberiség kultúráját, fejlődési irányait és életmódját mind a mai napig formálja, s így lesz ez évszázadok múlva is.

A "Legpompásabb emberi elme" című dokumentumfilm a legnagyobb tengerentúli tudománytörténeti gyűjteményekben fellelhető értékes archív anyagokra, valamint Neumann János lányának, Marina von Neumann Whitmannek apjával kapcsolatos személyes visszaemlékezéseire támaszkodik. A film részletesen bemutatja Neumann János életútját Budapesten, Európában és az Egyesült Államokban, valamint a legjelentősebb tudományos felfedezéseit. A film készítői Budapesttől Los Alamoson át Washingtonig számos neves tudományos intézményben forgattak, ahol magyar, amerikai és angol szakértők nyújtottak értékes hozzájárulásokat. Különleges élményt nyújtanak a filmben szereplő hangfelvételek is, amelyek közül kiemelkedik az a beszélgetés, amely Neumann János és a Voice of America magyar nyelvű adása között zajlott, mindössze egy évvel a tudós halála előtt. Továbbá bemutatják az egyetlen megmaradt mozgóképet is róla, amely 1953-ban készült az NBC televízió stúdiójában. A filmben szerepel a Johnniac nevű számítógép is, amelyet Neumann János kezdeményezésére építettek meg. Ez a különleges gép az egyetlen, amely máig szinte teljes épségben fennmaradt a sok másik számítógép mellett. Az alkotók szinopszisa szerint a film célja, hogy mélyebb betekintést nyújtson a tudós életébe és örökségébe, valamint az általa teremtett tudományos innovációk világába.

"A film célja, hogy Neumann János születésének 120. évfordulójára emlékezve egy olyan kivételes zseni életét és munkásságát mutassuk be, akinek teljesítménye összevethető Albert Einsteinével. Neumann egyedi emberi karakterét, sokrétű tudományos tevékenységét, valamint felfedezéseinek és gondolkodásának a világ történetére gyakorolt hatását kívántuk megvilágítani. Az interjúk, a korabeli történelmi és magánéleti dokumentumok mellett a legújabb mesterséges intelligencia technológiáit is felhasználtuk, hogy AI által készített illusztrációkkal és hanganyagokkal gazdagítsuk a tartalmat. Célunk, hogy Neumann János életét és tudományos örökségét a legszélesebb közönség számára érthetővé és befogadhatóvá tegyük" - nyilatkozta Bertha Lívia rendező az alkotásról.

A legpompásabb emberi elme írója és rendezője A maga természete szerint és szabadon, Az utolsó nagyasszony, Az elveszett király, valamint A bereki ember című történelmi dokumentumfilmeket is jegyző Bertha Lívia, producere Lajos Tamás, operatőre Szepesi Dávid, vágója Duszka Péter Gábor, a zenéjét Dózsa Péter szerezte.

Related posts