Az Európai Parlament küldöttséget indít, hogy felmérje a magyar jogállamiság aktuális állapotát.


Az Európai Parlament (EP) frakcióvezetői ma döntést hoznak arról, hogy áprilisban egy tényfeltáró delegációt küldenek Magyarországra, amely a jogállamiság állapotát fogja vizsgálni – értesült a Népszava. A küldöttség fő feladata, hogy áttekintse, milyen irányban változott a jogállam helyzete az utóbbi években, különös figyelmet fordítva a bírósági reformokra és a korrupcióval kapcsolatos ügyekre.

Tineke Strik, a holland Zöld Párt politikai képviselője, rámutatott, hogy a delegáció különösen érdeklődni fog a "civilek elleni fellépésekért felelős Szuverenitásvédelmi Hivatal" működése, az Integritás Hatóság vezetőjével szembeni nyomozás, valamint a bírósági reformok iránt, amelyek a bírák javadalmazásának növeléséhez kapcsolódnak. Strik, mint a magyar jogállamiság ügyében készülő parlamenti jelentéstevő, felelős lesz azért a dokumentumért, amely az Európai Parlament többségének véleményét tükrözi. A legutóbbi ilyen jelentés tavaly áprilisban készült, és Magyarországot már választási autokráciaként definiálta.

Az Európai Parlament kezdeményezésére 2018-ban vette kezdetét a hetes cikk szerinti eljárás, amelyet általában akkor indítanak el, ha egy tagállam súlyosan és tartósan megsérti az EU alapértékeit. Az eljárás kimeneteként akár az is megtörténhet, hogy az érintett ország szavazati jogát felfüggesztik az Európai Tanácsban. Jelenleg azonban a tagállamok nem mutatnak túl nagy hajlandóságot ennek végrehajtására.

Related posts