A brit királyi posta megvásárló milliárdos, akit a cseh szfinx néven ismernek, olyan befolyással bír, hogy Mészáros Lőrincet is könnyedén háttérbe szoríthatná.


Daniel Kretinsky, a cseh milliárdos üzletember, a Royal Mail felvásárlásával egyértelmű üzenetet küldött: nemcsak hazájában, hanem európai szinten is komoly szereplővé vált.

Mészáros Lőrinc, aki Orbán Viktor támogatásának köszönhetően folyamatosan gyarapítja vagyonát, egy év alatt kétszeresére növelte azt. Azonban üzletemberként valószínű, hogy soha nem érheti el azt a szintet, ahol a cseh Daniel Kretinsky mozog. A 49 éves Kretinsky, akinek vagyona körülbelül nyolcmilliárd dollárra rúg, nemrégiben újabb lépést tett, hogy erősítse az európai befektetői hírnevét, amikor...

megkapta a londoni kormány jóváhagyását ahhoz, hogy megvegye a szigetország patinás intézményét, a Royal Mail királyi postát.

Ami kezdetben valóban szó szerint így volt, hiszen VIII. Henrik 1516-ban, az első postamester kinevezésével egy időben hozta létre a levelek továbbításának rendszerét. Azonban a nagyközönség számára I. Károly 1635-ben tette elérhetővé ezt a szolgáltatást.

Kretinsky már májusban megkötötte a megállapodást az International Distribution Services (IDS) holding 73 százalékának megvásárlásáról, amely még nem került a birtokába. Ezt a részesedést a David Cameron vezette korábbi konzervatív koalíciós kormány 2013-ban és 2015-ben, két lépcsőben privatizálta és vitte a londoni tőzsdére. A tranzakció értéke 3,57 milliárd angol font, és az adósság átvállalásával együtt összesen 5,3 milliárd fontot tesz ki.

A nemrégiben hivatalba lépett munkáspárti kormány, valamint a szakszervezetek erőteljes nyomásának hatására az EP Group nevű vállalat részvényeinek jelentős részét hitelből megvásárló Kretinskynek szigorúbb feltételeket kellett elfogadnia, mint eredetileg tervezte. Az új kötelezettségvállalások között szerepel, hogy a nyereség 10%-át az alkalmazottak befektetési alapjába fekteti be, és a vállalati nyugdíjalap fölötti többletet nem vehetik ki - ez a gyakorlat Nagy-Britanniában elterjedt biztosíték lett, miután 1991-ben a gyanús körülmények között elhunyt Robert Maxwell médiamágnás kisajátította a munkavállalók számára fenntartott nyugdíjalapot. Az egyetlen kivétel, hogy a pénzt csak akkor vonhatja ki, ha azt visszaforgatja a Royal Mailbe történő befektetésbe.

Related posts