Brüsszel lépéseket tehet a magyar kormány ellen a Budapest Pride-ot korlátozó jogszabály következtében.

Az Európai Bizottság jogi intézkedések lehetőségét mérlegeli Magyarország ellen, amiért az ország törvényi tilalmat vezetett be az LMBT-mozgalomhoz kapcsolódó Pride rendezvényekre - derült ki egy pénteki cikkben, amelyet a Brussels Signal brüsszeli lap közölt. A bizottság szóvivője tájékoztatta a sajtót a helyzetről.
A magyarországi új jogszabály minden aspektusát alaposan meg kell vizsgálnunk az uniós jogi keretek tükrében, és csupán ezt követően hozhatunk döntéseket a további lépésekkel kapcsolatban. Számos olyan esetünk van, amikor az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárásokat indított az uniós értékek megsértése miatt, és ezek közé tartozik Magyarország is – nyilatkozta az EB szóvivője a Brussels Signalnak. Hozzátette: "Nem fogunk habozni fellépni, ha az uniós jogot sértik, hiszen erre már számos példa is akad." A lap emlékeztetett arra is, hogy a közelmúltban a magyar parlament elfogadott egy törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a gyermekek védelme érdekében károsnak ítélt nyilvános rendezvényeket betiltsanak.
Az Európai Bizottság nemrég kiadott állásfoglalása szerint a magyarországi tilalom sértheti az alapvető uniós jogokat.
- jelentette ki a brüsszeli testület, miközben megerősítette, hogy támogatja a magyarországi LMBTQ+ közösségeket.
A lap beszámolója szerint az Európai Bizottság hivatalos állásfoglalása a Magyarországot érintő kérdésben a parlamenti kritikák után született meg, miután az Európai Parlament sürgette a sürgős jogi intézkedések megtételét. Az uniós törvényhozás Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) delegációja április 14-én Budapestre látogatott, ahol nyilvánosan elítélte az újonnan bevezetett törvényt.
A képviselők sürgették az Európai Bizottságot, hogy lépjen fel a törvény végrehajtásának megakadályozása érdekében. Tineke Strik, a delegáció vezetője és a Zöldek európai parlamenti képviselője hangsúlyozta: "A delegációnk tagjai arra kérik a Bizottságot, hogy a Bíróság előtt zajló, az LMBTIQ-jogok megsértésével kapcsolatos jogi eljárás során kérjen ideiglenes intézkedést a szóban forgó jogszabály alkalmazásának felfüggesztésére."
Sophie Wilmès, a belga liberális EP-képviselő és a delegáció tagja hangsúlyozta: „Az értékeink nem lehetnek alku tárgyai. Tiszteletben kell tartanunk őket, és az EU-nak határozottan ki kell állnia mellettük.”
A magyar kormány évek óta kifejezi ellenérzéseit az Európai Bizottság és Brüsszel fellépéseivel szemben ebben a témában. Szijjártó Péter külügyminiszter az április 15-i Közép-európai Csúcstalálkozón hangsúlyozta Magyarország elkötelezettségét a nemzeti identitás megóvása, a gyermekek védelme, a brüsszeli "túlhatalom" ellenállása, valamint a magyar szuverenitás megőrzése iránt.
Kiemelt kép: Az LMBTQ-közösség (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer emberek) ünnepi eseménye, a 22. Budapest Pride felvonulás résztvevői gyülekeznek az Országház előtti Kossuth Lajos téren 2017. július 8-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán.