Befagyott váll: a váll merevsége nem a hideg időjárás következménye.
A név inkább a korlátozott, merev mozgásra utal, semmint hogy bármilyen kapcsolatban állna a hideggel.
Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont tapasztalt sebésze és traumatológusa, aki sportorvosi szakterületen is jeleskedik, hangsúlyozza, hogy a középkorúak körében elterjedt problémákra megfelelően megtervezett kezelési tervvel jelentős javulás érhető el.
Sokan hajlamosak azt gondolni, hogy a váll mozgásának fájdalma és akadályoztatottsága kizárólag ízületi gyulladás következménye. Azonban, ha a panaszok csupán a vállízületre korlátozódnak, akkor valószínű, hogy a befagyott váll szindrómáról van szó. Az arthritis általában több ízületet érint, míg a befagyott váll specifikusabb problémát jelezhet. A befagyott váll szindróma gyanúja akkor merül fel, ha a vállak mozgása merevvé válik, és a mozgatásuk fájdalmassá, sőt, akár lehetetlenné is válik. Számos esetben a mozgási nehézségek hátterében konkrét sérülések állhatnak, de nem ritka, hogy a váll szöveteiben fellépő gyulladás játsza a főszerepet. Ilyenkor a vállízületi tok gyulladása és megvastagodása következik be, ami nemcsak fájdalmat okoz, hanem a mozgásteret is szűkíti, ezzel tovább fokozva az irritációt. Érdekes megfigyelni, hogy a befagyott váll szindróma gyakrabban fordul elő bizonyos betegségekkel élőknél, mint például szív- és pajzsmirigybetegek, cukorbetegek, Parkinson-kóros páciensek, valamint stroke-on átesett egyének körében. Továbbá, a nőknél és a 40 év feletti korosztályban is nagyobb a kockázat.
- A befagyott váll szindróma egyes esetekben magától is gyógyul, de az is előfordulhat, hogy évekig is fennmarad a merevség, a fájdalom. Mivel a szindrómának három fázisa ismert, ezek kapcsán váltakozhatnak a javuló és romló szakaszok. Az első fázisban a fájdalom egyre nő, nehezebbé válik a váll mozgatása, különösen éjszaka jelentkezik a gyötrő érzés. A második szakasz maga a befagyott váll fázis, amikor már nem fokozódik a panasz, de a váll merev, az ízület mozgása változó mértékben korlátozott. Az "olvadó" fázisban egyre könnyebbé válik a mozgás, néha belobban még a fájdalom, de lassan megszűnik a probléma - ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.- Nem érdemes évekig várni a javulásra, nem muszáj hónapokig, évekig szenvedni a vállunk miatt, hiszen a pontos diagnózis alapján számos lehetőség nyílik a gyógyításra.
Az elsődleges cél természetesen a gyakran igen erős fájdalom csillapítása és az ízület mozgathatóságának növelése. Átmenetileg az olyan házilagos módszerek is segíthetnek, mint a hideg-meleg borogatás vagy a vény nélküli fájdalomcsillapítók, tartós megoldás azonban ezektől jellemzően nem várható. A helyi gyulladáscsökkentő injekció nagyszerű első lépés lehet a gyógyulás felé, hiszen gyorsan csökkenti a fájdalmat, így nagy megkönnyebbülést jelenthet a szenvedő páciensnek. Nagyon jó hatású lehet a lökéshullám kezelés, ami nem csak a konkrét panaszok csökkentésének eszköze, de az oki kezelésnek is fontos pillére. Aki pedig már találkozott a befagyott váll szindrómával vagy hajlamosító betegségekkel él, jól teszi, ha a kiújulás megelőzésére is hangsúlyt fektet. Ennek egyik elengedhetetlen eszköze a személyre szabott, funkcionális gyógytorna és az ebből a szempontból kockázatosabb sportok - tenisz, súlyemelést, dobó, hajító számok - körültekintő, szakszerű végzése, jó esetben sportorvos rendszeres kontrollja mellett.