Azbej Tristan: Manapság Európában már szinte megszokottá váltak a karácsonyfák és betlehemek elleni támadások.

Európában egyre inkább megfigyelhető a keresztényellenesség fokozódása - nyilatkozta a gondola.hu-nak a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) üldözött keresztények támogatásáért felelős államtitkára.
Azbej Tristan csütörtökön megjelent írásában rámutatott arra, hogy a keresztényellenesség egyik kifejeződése különösen a vallási ünnepek, például karácsony idején érhető tetten. Ezen időszakban a keresztény hagyományokkal szembeni erőszakos megnyilvánulások fokozódnak. A másik jelenség, amelyet említ, az eltörlés kultúrája, amely megkísérli eltüntetni minden keresztény vonatkozást, ezzel együtt a karácsony tradicionális ünneplését is. E törekvések célja, hogy a keresztény hagyományokat kiszorítsák, sőt, visszamenőlegesen átalakítsák, és azokat, akik ellenállnak ennek a folyamatnak, szankcionálják.
Persze, itt van egy egyedi változat: "Felidézte bennem a múltat:"
az elmúlt években gyarapodó számban történtek iszlamista hátterű és sokszor kifejezetten keresztényvallás-ellenes terrortámadások Európa-szerte.
Az ünnepi időszak során több alkalommal is tanúi lehettünk tragikus terrortámadásoknak, amelyek halálos áldozatokkal jártak, és érintették a karácsonyi vásárokat. Fontos azonban, hogy a kisebb incidenseket is komolyan vegyük, és ne bagatellizáljuk őket. Például Franciaországban történt, hogy egy betlehemező gyerekkórust szélsőséges, keresztényellenes baloldali anarchisták kövekkel támadtak meg. Ezen események rávilágítanak arra, hogy az ünnepek nem csupán örömöt és békét hoznak, hanem néha sötét árnyakat is vetnek az ünneplésre.
A köztéri karácsonyfák és betlehemek elleni támadások ma már mindennaposak a kontinensen
- vonta le a következtetést.
Franciaországban naponta átlagosan 2-3 keresztény szenthellyel kapcsolatos vandalizmusra derül fény, ám karácsonykor ez a szám még tovább emelkedik – nyilatkozta az államtitkár. Hozzátette, hogy a másik aggasztó jelenség az eltörlés kultúrája, amely a sokszínűség és tolerancia nevében valójában a keresztény örökség eltüntetésére törekszik, így próbálva csökkenteni a karácsony ünneplésének jelentőségét.
Azbej Tristan hangsúlyozta, hogy a "karácsony" kifejezés közvetlenül Krisztus születésére utal, és hogy egyesek megkísérlik átalakítani az ünnep nevét, ezzel pedig a keresztény üzenet lényegét próbálják eltüntetni.
Emlékeztetett arra, hogy Vera Jourová, a korábbi európai bizottsági alelnök és az értékekért, valamint az átláthatóságért felelős biztos, egy olyan javaslattal állt elő, amely az unió intézményeiben betiltotta volna a "Boldog Karácsonyt!" köszöntéseket. E helyett kötelezővé tette volna, hogy az alkalmazottak évszakhoz illő jókívánságokat használjanak, és aki ezt megszegte, az munkajogi következményekkel nézett volna szembe.
Az ünnepi időszakot tehát két ellentétes irányból támadják: az egyik oldalról szélsőséges iszlamista csoportok, gyakran bevándorló háttérrel, akik erőszakos módszerekkel próbálnak félelmet kelteni a karácsonyi ünneplők között. Ezzel párhuzamosan a másik oldalon tősgyökeres nyugati ideológusok és politikai vezetők igyekeznek aláásni és fokozatosan kiüresíteni a keresztény kultúrkör alapjait, melynek középpontjában a karácsonyi ünnep áll. Az ünnep tehát nem csupán a vallási hagyományok megéléséről szól, hanem a kultúránk megőrzéséről is, amelyet sokan fenyegetve éreznek.
- nyilatkozta az államtitkár.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Open Doors által évente közzétett keresztényüldözöttségi statisztika tanúsága szerint az előző év folyamán...
A listán 50 olyan ország található, ahol a keresztények hitük gyakorlása miatt súlyos vagy akár szélsőséges üldöztetésben részesülnek.
Azbej Tristan kifejtette, hogy a kereszténység a legelterjedtebb vallás a világon, így még a kisebbségbe tartozó keresztények is a legszámottevőbb csoportot alkotják. Ezeket a híveket gyakran radikális ideológiák követői üldözik, akik politikai szélsőséges mozgalmak keretében próbálják elnyomni a más vallásúakat. Például az iszlamizmus és a dzsihadizmus is ilyen jelenségek közé tartozik. Előfordul, hogy nem keresztény többségű országokban, ahol ateista, marxista vagy diktatórikus rezsimek uralkodnak, a vallási kisebbségek, köztük a keresztények is, súlyos emberi jogi sérelmeket szenvednek el. Ezek a közösségek gyakran rendszerszintű diszkriminációnak vannak kitéve, sőt, olyan szélsőséges esetek is előfordulhatnak, amikor a vallási üldöztetés népirtás formáját ölti.
Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése, főleg közösségben és templomban, a szó szoros értelmében egyet jelent az életveszéllyel. Az Open Doors listája alapján a legsúlyosabb keresztényüldözést idén is Észak-Koreában mutatták ki, ahol jellemző, hogyha valakinél Bibliát találnak, vagy a keresztények tiltott módon, közösségben imádkoznak és rajtakapják őket, akkor halálos büntetés vagy a teljes rokonságukkal együtt munkatábor vár rájuk, ami ugyancsak a halálos ítélettel egyenértékű - mondta Azbej Tristan.