Az ujjak mozgása egy újabb izgalmas jelzés lehet a demencia korai tüneteire. A finom motoros készségek és a kézmozgások figyelése segíthet az állapot felismerésében.


A szakértők szerint az ujjak mozgása könnyedén árulkodhat a demenciáról.

A szakértők arra ösztönzik a közönséget, hogy az otthon kényelmében végezzék el ezt a tesztet, amely segíthet a demencia korai jeleinek észlelésében. A Mirror cikke szerint ez a gyors és egyszerű mozdulat csupán néhány másodpercet igényel, és lehetőséget ad arra, hogy időben felfedezzük a betegség első jeleit.

A cikk szerint a teszt elvégzéséhez csupán annyira van szükség, hogy két ujját egy meghatározott formában összezárja, vagy végezzen el egy jellegzetes mozdulatot az ujjaival. Ezt követően kérje meg a kiválasztott személyt, hogy ismételje meg azt, amit Ön mutatott. Bár az eljárás elsőre szokatlannak tűnhet, valójában számos érdekes aspektust érint.

A memória, a kognitív éleslátás, a vizuális utasítások feldolgozási képessége és a motoros koordináció felmérése zajlik. Továbbá, a Tennessee Egyetem Egészségtudományi Központjának 2018-as kutatásában kiderült, hogy egy hasonló, ujjakkal végzett teszt hasznos lehet a demencia különböző típusainak azonosításában.

Az egyetem által végzett teszt célja, hogy felmérje az érintett személy motoros kontrollját. A vizsgálat során a résztvevő először kinyújtja a karját, és 15 másodpercig a vonalzó meghatározott pontjaira irányítja a mutatóujját. Ezt követően be kell csuknia a szemét, és újabb 15 másodpercig meg kell próbálnia ugyanazon a ponton tartani az ujját. Ha a mutatóujj 5 centiméternél nagyobb eltérést mutat a korábban megjelölt helytől, akkor Parkinson-kórra utaló jelek lehetnek. Ezzel szemben az Alzheimer-kórban szenvedők esetében az ujjak mozgása általában csak minimális, lefelé irányuló elmozdulást mutat.

A betegség időben történő felismerése sokat javíthat a helyzeten. A családtagok, rokonok számára szintén fontos, hogy időben kapjanak diagnózist a beteg állapotáról. Ha időben megtörténik a felismerés, akkor még lehet tenni a rohamos állapotromlás ellen.

Természetesen! Íme egy egyedibb változat a szövegedből: Hasonlóan minden egyéb betegséghez, itt is elengedhetetlen, hogy aktívan próbáljunk fellépni ellene. Számos tudományos bizonyíték támasztja alá, hogy életmódbeli választásaink jelentős hatással lehetnek a demencia kialakulásának valószínűségére. Különösen érdekes, hogy azoknál az embereknél, akik középkorúként (40-65 évesen) egészséges életmódot folytatnak, a szellemi leépülés kockázata a legalacsonyabb.

Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a rendszeres testmozgásra és az egészséges életmódra. A dohányzás elkerülése elengedhetetlen, hiszen a cigaretta csak súlyosbítja a helyzetet. Az alkoholfogyasztásra is érdemes ügyelni, hiszen a túlzott mennyiség hozzájárulhat a demencia kockázatának növekedéséhez. Az egészséges szokások kialakítása és fenntartása tehát kulcsfontosságú a hosszú távú jól-létünk érdekében.

Related posts