Az űrből készült felvétel alapján lenyűgöző méreteket öltött a szaúdi koronaherceg legújabb luxusrezidenciája.

Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös nem sajnálja a pénzt saját rezidenciájának kialakítására, amely a NEOM projekt keretein belül épül a festői Vörös-tenger partján. Ez az új komplexum méltó versenytársa lesz a francia kastélyának, amelyet már egy évtizede a világ legdrágább magáningatlanaként emlegetnek. Emellett Rijád közelében egy luxusvonat és a világ legnagyobb épülete is épül, ami jól mutatja, hogy Szaúd-Arábia nem ismer határokat, amikor a luxusturisztikai fejlesztésekről van szó. A pénzügyi korlátok egyértelműen nem léteznek ebben a grandiózus vízióban.
A Maxar Technologies műholdas cég tavaly nyár végén közölt egy képet Instagramján, amelyen egy nagy kiterjedésű zöldellő sáv látszódik a Vörös-tenger partján a NEOM projektnek otthont adó Tabuk tartományban, élesen kiugorva a sivatag homokjából. Ők ezt egy hatalmas golfpályának nézték, és tény, hogy a telek közel felét valóban az teszi ki. Az épületek közül egy azonban méretével kiemelkedik, a Business Insider pedig úgy gondolja, hogy ez lehet az egyike annak az öt palotának, amelyet a szaúdi állam rendelt meg.
A Reuters értesülései szerint a két ingatlan közül az egyik a 89 éves Szalmán királyé, míg a másik egyértelműen a 39 éves trónörökös tulajdonában lesz. A trónörökös, aki 2022 óta az ország miniszterelnökeként is tevékenykedik, valójában édesapja megbízásából irányítja a regionális nagyhatalom Szaúd-Arábiát. A koronahercegi nyaraló egy lenyűgöző, hosszú privát stranddal rendelkezik, emellett saját kikötővel és tíz helikopterleszállóval is büszkélkedik. A főépület állítólag a marokkói építészeti stílus jegyeit viseli magán.
A királyi család számos impozáns palotával büszkélkedhet, amelyek közül a rijádi Al-Yamamah-palota nemcsak az uralkodó hivatalos lakóhelye, hanem munkájának központja is. Ezen kívül az Erga-palota is gyakran szolgál helyszínül, különösen amikor nemzetközi vendégeket fogadnak, hiszen itt a fotósok előtt lehetőség nyílik a lenyűgöző reprezentációra.
A főváros peremén elhelyezkedő Al-Awja-palota visszafogottabb megjelenésével tűnik ki, amely a helyi tradíciókat követő nazsdi stílusban készült. Ezzel szemben három másik királyi palota elvesztette eredeti funkcióját, amikor a Boutique Group keretein belül új luxus butikhotel láncokká alakították őket. A 2030-ig tartó Saudi Vision 2030 kormányzati luxusturisztikai program keretében tervezett jelentős fejlődés részeként a szállodák számának háromszorosára emelését tűzték ki célul, és a jövőbeli tervek között Európa irányába is nyitni kívánnak.
A hírek tanúsága szerint a NEOM projekt komoly kihívások elé állítja a szaúdi kormányt anyagi szempontból. Ennek ellenére a trónörökös ügyesen navigál a pénzügyi lehetőségek között, és mindig képes új befektetéseket bevonni, hogy a fejlesztések gördülékenyen folytatódhassanak.
Ezúttal nem szükséges olyan drasztikus intézkedéseket hoznia, mint 2017-ben, amikor alig néhány hónappal a trónörökösi kinevezése után az ország legtehetősebb, mintegy 400 prominens tagját – köztük minisztereket és hercegeket – egy hivatalos királyi parancs alapján a rijádi The Ritz-Carlton luxusszállodába idézték. Ott aztán az állam őrizetbe vette őket, míg vagyonaik jelentős része át nem került az államkincstárba. Számos esetben beszámoltak bántalmazásokról és kínzásokról, ami arra kényszerítette őket, hogy akár svájci bankjaikhoz is forduljanak. Ezzel a művelettel az állam, amely akkor éppen likviditási problémákkal küzdött, becslések szerint 107 milliárd dollárt sikerült összegyűjtenie.
A koronaherceg úgy nyilatkozott, hogy csupán a korrupció ellen léptek fel és érvényesítették apja 2015-ös rendeletét, miszerint 100 dollár ellopása is zéró tolerancia alá esik, mások szerint azonban egyúttal erődemonstráció is volt ez, amely megmutatta a családtagoknak, hogy új erős embere van az országnak - még ha a szenioriátus elvén alapuló trónutódlás szerint nem is ő következett volna a sorban.
A tabuki palotakomplexum jövőbeli megjelenése még titok, de egy európai példán keresztül könnyen elképzelhetjük a várható nívót. 2015-ben a Versailles közelében, Louveciennes-ben elkelt egy újonnan épített, XVII. századi barokk stílusú kastély, amely XIV. Lajos, a Napkirály nevét viseli. Ezt az építményt akkor a világ legdrágább magánbirtokának tartották. A sajtó hosszú ideig találgatta, ki is lehet a titokzatos, mély zsebekkel rendelkező vevő. Végül kiderült, hogy Mohamed bin Szalmán azonnal beleszeretett a kastélyhoz tartozó, aranyozott szökőkutakkal díszített francia kerttel körülvett palotába, amelyért elképesztő, 320 millió dollárt fizetett.
A tíz hálószobás rezidencia lenyűgöző, hétezer négyzetméternyi területen terül el, ahol számtalan különleges élmény várja a látogatókat. A helyszín magában foglal egy mozit, egy exkluzív nightclubot, valamint egy könyvtárat, ami a tudás és a kikapcsolódás oázisa. A beltéri medence mellett a kültéri változat is fellelhető, míg a két bálterem elegáns rendezvények színhelyéül szolgál. A borimádók számára pedig egy 3000 palack tárolására képes borospince áll rendelkezésre. Viszont a leglenyűgözőbb attrakció egy olyan meditációs szoba, amelyet egy hatalmas akvárium ölel körül. Itt, miközben az ember elmélyül a gondolataiban, a tokhalak és koi pontyok varázslatos úszkálása teszi még különlegesebbé a légkört. Nem meglepő, hogy 2014-ben Kim Kardashian is komolyan mérlegelte, hogy itt mondja ki a boldogító igent Kanye Westtel. Akkoriban a kastély Emad Hasogdzsi birtokában volt, aki egy XIX. századi épület lebontásával teremtette meg a lehetőséget, hogy 2009-re felépüljön a versailles-i kastély stílusát idéző, impozáns palota a 23 hektáros területen.
Érdekes egybeesés, hogy az üzletember annak a kormánykritikus szaúdi újságírónak, Dzsamál Hasogdzsinak az unokatestvére egyébként, akit Szaúd-Arábia isztambuli nagykövetségén öltek meg és daraboltak fel 2018-ban - állítólag (a nemzetközi sajtóban csak MBS-nek hívott) Mohamed Bin Szalmán koronaherceg megbízásából, de legalábbis tudtával. A trónörökösnek van egyébként egy másik birtoka is Párizstól egy órára, de szívesen tölti az idejét a 400 millió dolláros megajachtján, a Serene (Fenséges) fedélzetén úgyszintén. A hajó egy ideig sokkal többet ért, MBS ugyanis itt akasztotta ki a falra a Christie's aukciós ház árverésén 450 millió dollárért leütött Leonardo da Vinci festményét, a Jézust ábrázoló Salvator Mundit (Világ megváltója) is.
Az ember álla leesik az ambiciózus NEOM projekt épületterveitől és a többi szaúdi fejlesztés megalomániája láttán, ami már az ország himnuszát sem kíméli. A trónörökös ugyanis újat szeretne ebből, erre a feladatra pedig nem mást kértek fel, mint a négyszeres Grammy-díjas Hans Zimmert, aki olyan filmeknek szerezte a zenéjét, mint a Karib-tenger kalózai, a Dűne, a Gladiátor vagy az Oroszlánkirály. De a közelmúlt híre az is, hogy a Christie's lesz az első nemzetközi aukciós ház, amely Rijádban képviseletet nyit, így a helyi, képzőművészetbe, ékszerekbe vagy vintage divatkiegészítőkbe fektetni kívánó elitnek már nem kell Dubajba fáradnia, ahol 2005 óta van irodája a cégnek.
A koronaherceg ezzel a lépéssel is szeretne ahhoz közelebb jutni, hogy a főváros regionális művészeti központtá váljék, kielégítve annak a több mint 300 ezer szaúdi állampolgárnak az igényeit, akik milliomosnak számítanak, a világ szupergazdagjainak fél százalékát adják, a legnagyobb gazdagkolóniát alkotva a közel-keleti és afrikai térségben.
Az ő elvárásaik nem elhanyagolhatók, és ez alól a koronaherceg sem kivétel. A hírek szerint a NEOM projekt első, befejezett szakasza, a Sindalah nevű prémium mesterséges sziget, nem nyerte el a herceg tetszését. Ennek következményeként nemrégiben a vállalat vezérigazgatójának távoznia kellett a pozíciójából.
Mivel a 2034-es labdarúgó világbajnokságot Szaúd-Arábia rendezi, így számos futurisztikus stadiont terveznek, Rijádban pedig egy olyan "sporttorony" épül, amely otthont ad a világ legmagasabban kialakított futópályájának és legmagasabb mászófalának. Ez semmi azonban a szintén a városban épülő Mukaabhoz képest, amely a világ legnagyobb épülete lesz, az Empire State Building húszszor is elférne a kockaalakú, kétmillió négyzetméteres felhőkarcolóban, amely egyszerre lesz szórakoztató és bevásárlóközpont, 500 szobás luxusszálloda és stadion.
A 2030-as évig az volt a vízió, hogy az emberek már repülő elektromos taxik segítségével közlekednek majd a városok felett. Sajnos az év elején a Volocopter, a német startup, csődöt jelentett. A vállalatba nemcsak szaúdi befektetők fektettek be 175 millió dollárt, hanem a Mercedes-Benz és a Daimler is jelentős részesedéssel támogatta az ötletet. A cég azonban elvesztette a tőkét biztosító új befektetőket, és most sürgősen forrást keres, hogy folytatni tudja a projektet.
A magánrepülőgépek fénykorában a luxusvonatozás újra népszerűségnek örvend, legyen szó akár Európáról, akár Ázsiáról. Szaúd-Arábia is csatlakozik ehhez a trendhez, mégpedig elsőként a Közel-Keleten. Ha a tervek szerint haladnak a dolgok, a 14 kocsiból és 34 lakosztályból álló Dream of the Desert (Sivatag Álma) luxusvonat jövőre először teszi meg a Rijád és a jordán határ közelében elhelyezkedő Kurajat városa közötti 1300 kilométeres utat, miközben elhalad AlUla varázslatos, ősi oázisa mellett is.
Természetesen nem szükséges a végállomásig utazni, hiszen már Hail városában is meg lehet állni, ami egy-két éjszakás tartózkodást jelenthet. Ekkor azonban érdemes számolni, hogy az ilyen utazás fejenként valószínűleg több millió forintba fog kerülni, ha európai árakkal hasonlítjuk össze. A szaúdi állami vasúttársaság által megrendelt vonatot az olasz Arsenale Group készítette, míg a tervezésért Aline Asmar d'Amman felelt, aki már olyan neves projektekben is dolgozott, mint a párizsi Hotel de Crillon luxusszálloda vagy a velencei Orient-Express Hotel belső terének megalkotása. Az ő munkáját a szaúdi tájak természeti szépsége és a beduin kultúra gazdag öröksége inspirálta.
A színpaletta természetes árnyalatokban pompázik, bézs és arany árnyalatokkal átitatva. A belső terek kialakítása a madzsliszok, vagyis a szaúdi otthonok szalonjainak eleganciáját idézi, ahol a vendégeket szívélyesen fogadják. Ugyanakkor a lakosztályokban az art deco stílus is hangsúlyosan megjelenik, elegáns kontrasztot teremtve a tradicionális elemekkel. A részletek, mint a gondosan faragott fa díszítések, a gazdag textíliák és a finoman fújt lámpaburák mind a szaúdi kézművesség csúcsát ünneplik, miközben Dzsidda városának ikonikus épülethomlokzatai is inspirálóan hatnak az enteriőr dizájnjára.
Ez biztos, hogy senki sem fog unatkozni, hiszen a Kulturális Minisztériummal való együttműködés révén egy rendkívül gazdag programkínálat várja az utazókat, lehetőséget adva arra, hogy mélyebben belemerüljenek a szaúdi hagyományok és kultúra világába. Azonban a Dream of the Desert nem marad sokáig egyedül a piacon, hiszen az Egyesült Arab Emirátusok is aláírta a megrendelői szerződést a francia Accor szállodalánc megbízásából, amely az olasz Orient-Express luxusvasutat fejlesztő Arsenale Grouppal együttműködve egy ötcsillagos luxusvonatot tervez, amely átszeli majd az Arab-félszigetet.
Nyilván Dubaj és Abu-Dzabi emirátusai kevésbé örülnek annak, hogy szomszédjuk az évtized végéig el szeretné érni turistaszámban a 150 milliót, megbolygatva ezzel az eddigi status quót.