Az ENSZ-nél a Gázában élelmiszert osztó amerikai-izraeli segélyközpontot csupán halálcsapdaként emlegetik.


Közel ötven segélyre szoruló palesztin vesztette életét az izraeli támadások következtében Gáza középső és déli területein, számolt be róla a BBC. Az utóbbi időszakban a hasonló tragikus események mindennapos jelenséggé váltak a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) segélyközpontjai környékén.

Az al-Awda kórház ágyai zsúfolásig megteltek a legújabb ételosztás következtében megsebesült és életükért küzdő emberekkel. Helyi hatóságok tájékoztatása szerint legalább 21 áldozat vesztette életét, míg körülbelül 150 ember szenvedett sérüléseket. Szemtanúk elmondása alapján több ezer ember gyűlt össze a GHF segélyközpontjánál, amikor a katonák váratlanul tüzet nyitottak. Az izraeli hadsereg elismerte, hogy tűzcsere történt a környéken, de a másik segélyközpontnál bekövetkezett eseményekről nem rendelkezik információkkal.

Az ENSZ legfrissebb adatai szerint több mint 410 palesztin életét vesztette izraeli támadások következtében, mióta a GHF május végén elindította tevékenységét. Már akkor is érkeztek hírek arról, hogy izraeli katonák tűz alá vették a helyi lakosok összegyűlt csoportját. Ugyanakkor, az Izrael és az Egyesült Államok által támogatott, átláthatatlan finanszírozású magánszervezet állítása szerint 41 millió adag ételt juttattak el a rászorulóknak.

Az ENSZ nem hajlandó együttműködni a GHF-fel, mivel az szerinte áthágja az alapvető humanitárius szabályokat. "A civilek élelmezésének fegyverré tétele, amellett, hogy korlátozza vagy megakadályozza az életfenntartó szolgáltatásokhoz való hozzáférést, háború bűncselekménynek minősül" - mondta az ENSZ jogi hivatalának szóvivője.

"Az újonnan létrehozott úgynevezett mechanizmus egy förtelem, amely megalázza a kétségbeesett embereket. Ez egy halálcsapda, amely több életbe került, mint amennyit megment" - mondta az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének vezetője.

Izrael több mint egy hónapja mérsékelte a Gázai övezet teljes blokádját, ami után a GHF is néhány napon belül megkezdte tevékenységét. Az izraeli kormány a szervezetet kulcsszereplőnek tekinti az új segélyezési stratégiában, amelynek célja, hogy gyengítse a Hamász megmaradt befolyását Gázában. Terveik szerint a háború új szakaszában kizárólag a GHF lenne felelős a segélyosztó pontok működtetéséért, de ez a lépés még nem valósult meg.

Related posts