Az elnöki testőrség sikeresen megakadályozta, hogy a hatóságok letartóztassák a felfüggesztett dél-koreai elnököt.

A Reuters jelentése szerint a dél-koreai Jun Szogjol felfüggesztett elnököt pénteken nem tudták őrizetbe venni, mivel az Elnöki Biztonsági Szolgálat (PSS) ellenállásába ütköztek a hatóságok.
Kedden egy szöuli bíróság elfogatóparancsot bocsátott ki az elnök ellen, miután a hivatalából eltávolított államfő már harmadszor maradt távol a december elején bejelentett hadiállapot kapcsán összehívott kihallgatásról.
A rendőrség, a korrupciós ügyek felderítésével foglalkozó nyomozó szerv (CIO) és a védelmi minisztérium munkatársai helyi idő szerint reggel 7 óra után néhány perccel megérkeztek az elnöki rezidenciára. Az épületben azonban a hatóságok emberei az Elnöki Biztonsági Szolgálattal és az elnöki védelemre kinevezett katonai egységekkel találkoztak, akik megakadályozták az őrizetbe vételt. Ez nem volt az első alkalom, hogy a PSS katonai biztonsági indokokra hivatkozva megakadályozta a nyomozók belépését az elnöki hivatal épületébe és Jun rezidenciájába.
A CIO végül délután fél kettő körül lefújta az akciót, mivel aggódott a rendőrök biztonsága miatt. "Úgy ítéltük meg, hogy a patthelyzet miatt gyakorlatilag lehetetlen végrehajtani a letartóztatási parancsot" - írta közleményében a CIO. A bírósági végzés január 6-ig érvényes, és csak 48 órát ad a nyomozóknak arra, hogy a letartóztatása után fogva tartsák Junt. Ezután dönteni kell, hogy kérelmezik-e az intézkedés meghosszabbítását, vagy szabadon bocsátják a politikust.
Jun jogi tanácsadói álláspontja szerint a CIO-nak nem áll jogában, hogy vizsgálja a lázadással kapcsolatos vádakat Jun ellen, továbbá bírósági letartóztatási parancsot sem kérhet vele szemben.
A korrupcióellenes hivatal jelenleg Jun ellen folytat nyomozást, miután a politikai vezető december 3-án váratlanul hadiállapotot hirdetett, majd néhány órán belül visszavonta azt. Azóta Dél-Korea politikai válsághelyzetben találja magát. December 14-én a Nemzetgyűlés szavazásra bocsátotta Jun felelősségre vonását, míg az Alkotmánybíróság eljárást indított az intézkedés alkotmányos jellegének vizsgálatára. Jelenleg a grémium fontolóra veszi, hogy Junt, akire lázadás vádja miatt akár a halálbüntetés is várhat, visszahelyezzék-e a hivatalába, vagy véglegesen eltávolítsák. A döntés meghozatalára 180 nap áll rendelkezésükre, a következő meghallgatásra pedig január 3-án kerül sor.
Jun Szogjol elnök azt képzelte, az ötven évvel ezelőtti Dél-Koreában él, és minden hatalmat magához ragadhat. Tévedett. Az őt hatalomra juttató társadalmi elégedetlenség azonban ettől még nem szűnt meg. A puccsról szóló elemzésünket itt olvashatják.