Amerika egy óriási lépésre készül, hiszen a világ egyik legnagyobb bányáját kívánja megnyitni a létfontosságú nyersanyagok kitermelésére. Ám a dolgok nem annyira egyszerűek, mert egy jelentős probléma merült fel.


A Trump-adminisztráció zöld utat adott egy földcserének, amely lehetőséget teremt a Rio Tinto és a BHP számára, hogy megépíthessék az egyik legnagyobb rézbányát. Mindeközben az őslakos amerikai közösségek aggodalmukat fejezik ki a vallási szempontból jelentős területük lehetséges megsemmisítése miatt – értesült a Reuters.

Az Egyesült Államok Erdészeti Szolgálata bejelentette, hogy 60 napon belül újra közzéteszi a Resolution Copper projekt környezetvédelmi jelentését, amely a földcseréhez szükséges. A bányaprojektet 2014-ben hagyta jóvá a kongresszus és Barack Obama elnök, miután az utolsó pillanatban belekerült egy katonai finanszírozási törvénybe, azzal a kikötéssel, hogy közzéteszik a környezetvédelmi jelentést. A földalatti bánya, amelyet Donald Trump első elnöksége alatt engedélyeztek, majd Joe Biden adminisztrációja visszavont, az amerikai rézigény több mint negyedét biztosítaná, és kulcsszerepet játszana Trump tervében, amely az amerikai bányászat fellendítésére irányult. Jelenleg az Egyesült Államok éves rézszükségletének körülbelül felét importálják.

A bányaprojekt megvalósítása viszont egy hatalmas krátert eredményezne, amely teljesen elnyelné az Oak Flat területét, ahol az Arizona állambeli San Carlos apacsai közösség hívei imádkoznak.

Ez erős ellenállást váltott ki az állam 22 őslakos amerikai törzséből 21-nél, valamint az Amerikai Indiánok Nemzeti Kongresszusánál. Az Apache Stronghold nonprofit szervezet tavaly szeptemberben kérte az amerikai Legfelsőbb Bíróságot, hogy akadályozza meg a földcserét. A bíróság még nem döntött arról, hogy foglalkozik-e az üggyel. Az Erdészeti Szolgálat közölte, hogy amennyiben a bíróság mégis tárgyalná az ügyet, "újraértékelheti a földcserével kapcsolatos eljárást".

Az amerikai kormány sürgeti a lépéseket, hogy mielőbb átadja lelki otthonunkat, még mielőtt a bíróságok egyáltalán döntést hozhatnának. Ez a kapkodás jól illeszkedik a generációk óta tartó törekvéshez, amely az őslakos népek eltüntetésére irányul.

„Ez a lépés megkérdőjelezi a vallásszabadságunkat” – hangsúlyozta Wendsler Nosie, az Apache Stronghold vezetője. A csoport és jogi képviselőik szerint a kormány döntése sértené az alkotmány első kiegészítését, amely a vallási szabadságot védi, amennyiben a bánya megépülne. A Rio Tinto a döntést „pozitív előrelépésnek” minősítette, és jelezte, hogy továbbra is elkötelezetten dolgozik a projekten, ami már több mint 2 milliárd dolláros befektetéssel bír a BHP-val közösen, bár eddig még nem indult meg a réztermelés.

A Resolution Copper bánya kulcsszerepet játszik Amerika energetikai jövője és infrastrukturális szükségleteinek kielégítésében, mivel biztosítja a réz és egyéb fontos ásványok hazai forrásait.

- jelentette be a Rio szóvivője.

A BHP, amely a projekt 45%-át birtokolja a Rio 55%-ával szemben, kijelentette: "A Resolution elkötelezett a helyi közösséggel és az őslakos amerikai törzsekkel folytatott nyílt párbeszéd fenntartása mellett, hogy felelősségteljesen vigye előre a projektet." Superior város demokrata polgármestere, Mila Besich üdvözölte az Erdészeti Szolgálat lépését: "Ez egy mérföldkő egy nagyon hosszú folyamatban. Ez jó dolog a városunk számára." A Rio korábban közölte, hogy a Resolution összes rézét az Egyesült Államokon belül tervezi tartani, ha a bánya jóváhagyást kap.

Címlapkép forrása: Oliver Llaneza Hesse/Construction Photography/Avalon/Getty Images.

Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatást.

Related posts