A Nyugat határozott intézkedésekkel és pénzügyi források visszatartásával megfékezhetné a kelet-kongói vérontást – hiszen Obamának már korábban sikerült lépéseket tennie ezen a téren.


A kelet-kongói harcok egy újabb régiókat érintő háborús fenyegetést hordoznak magukban, melyek a hosszú évtizedek óta fennálló tuszi-hutu ellentét gyökereiből fakadnak. E térség különösen gazdag létfontosságú ásványi anyagokban, ami tovább fokozhatja a feszültségeket és a konfliktus eszkalálódását.

Goma utcáin holttestek hevernek, a hullaházak és környékük zsúfolásig megteltek. Az elmúlt hét során a halottak száma már meghaladta a hétszázat, míg a sebesülteké ezernél is többre rúgott – derült ki a kongói egészségügyi hatóságok legfrissebb jelentéséből. Az ENSZ forrásai statáriális kivégzésekről, lefejezésekről, tömeges nemi erőszakról és menekülttáborok bombázásáról számoltak be. A helyzet egyre súlyosabbá válik, és úgy tűnik, hogy a feszültség még messze nem csillapodott le.

ismét mészárszékké változott a jó három évtizede etnikai és törzsi ellentétek sújtotta kongói-ruandai határvidék.

A Ruanda támogatásával működő, tuszi vezetésű kongói lázadó csoport, az M23, sikeresen megszerezte a Kongói Demokratikus Köztársaság legnagyobb keleti városát, a kétmilliós lakosságú Gomát. Ezt követően a lázadók dél felé indultak, célpontjuk pedig Bukavu városa lett.

Szakértők véleménye szerint az M23, amely nevét a 2009. március 23-án aláírt békemegállapodásról kapta, most sokkal nagyobb területet hódít meg, mint a 2012-es, rövid életű lázadás idején. Ez a csoport csupán egy a környéken működő mintegy száz fegyveres szervezet közül. Ennek következtében várható, hogy a jelenlegi konfliktus tartóssá válik, és a konfliktus sújtotta afrikai Nagy-tavak térsége is komoly feszültségek színhelyévé válhat.

Related posts