Auschwitzban zajlik az emlékezés a haláltábor felszabadításának 80. évfordulóján - élő közvetítés.

A ceremóniára a világ közel 60 országából érkeztek magas rangú küldöttségek.
Az Auschwitz-Birkenau haláltábor felszabadításának 80. évfordulója tiszteletére különleges megemlékezést rendeznek Auschwitzban. A rendezvényen több mint 50 túlélő jelenik meg, továbbá közel 60 ország legmagasabb rangú képviselői is részt vesznek az eseményen.
A rendezvény résztvevői között olyan kiemelkedő politikai vezetők találhatóak, mint III. Károly brit király, Emmanuel Macron francia államfő, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár, Andrzej Duda lengyel elnök, Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke. Érdekes módon, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem kapott meghívást az eseményre, ami az ukrajnai konfliktus következménye.
A megemlékezés a Siralom című zenemű zengésével vette kezdetét, amely James Simon tollából származik, és tragikus történetéhez az 1944-es Auschwitzban eltűnt élet fűződik. Ezt követően a résztvevők néma felállással adtak tiszteletet az áldozatok emlékének, megörökítve a fájdalmukat és a veszteségeiket.
A megemlékezést itt követheti figyelemmel az élő közvetítésen:
Az Auschwitz I. koncentrációs tábort 1940-ben alakították ki a náci Németország által megszállt lengyel területen, eredetileg lengyel foglyok számára. Két évvel később, 1942-ben, a közelében létrejött a birkenaui tábor, amely a horror fokozódását jelképezte.
Az Auschwitz-Birkenau tábort 1945. január 27-én a Vörös Hadsereg I. ukrán frontjának katonái szabadították fel. A felszabadítást megelőzően a nácik körülbelül 1,1 millió ember életét oltották ki a táborkomplexumban. Az áldozatok között jelentős számban voltak zsidók, de lengyelek, romák, szovjet hadifoglyok és más nemzetiségűek is fellelhetők a tragikus statisztikákban.
Auschwitzba 1944. május 15-től július 8-ig csaknem 440 ezer magyarországi zsidót deportáltak, ez lett megsemmisítésük fő színhelye. Legtöbbjüket - mintegy 325-330 ezer embert - érkezésük után azonnal gázkamrában pusztították el, 25 ezer embert pedig a későbbi szelekciók során gyilkoltak meg.