A Fed egyik döntéshozója úgy véli, hogy nincs szükség a kamatok emelésére.

Patrick Harker, a philadelphiai Federal Reserve Bank elnöke szerint a jegybanknak hagynia kell, hogy a jelenlegi monetáris politika tovább csökkentse az inflációt, és ezért egyelőre nem szükséges a kamatlábak változtatása. Harker úgy véli, hogy a kamatszint elég szigorú ahhoz, hogy hosszú távon fékezze az inflációt anélkül, hogy negatívan befolyásolná a gazdaság többi részét. Eközben a Fed döntéshozói óvatos megközelítést alkalmaznak a jövőbeni kamatcsökkentésekkel kapcsolatban, különösen az inflációs célkitűzések elérése miatt.
A philadelphiai Federal Reserve Bank elnöke, Patrick Harker szerint a jegybanknak hagynia kell, hogy a monetáris politika továbbra is lefelé nyomja az inflációt, ezért egyelőre változatlanul kell hagyni a kamatlábakat.
"A kamatláb továbbra is kellően szigorú ahhoz, hogy hosszú távon hatékonyan mérsékelje az inflációt."
„Ahogyan az elengedhetetlen, úgy kell egyedi megoldásokat találni, amelyek nem okoznak kárt a gazdaság többi szegmensében” – nyilatkozta Harker egy csütörtöki rendezvény keretében a Delaware-i Egyetemen.
A központi bank 2024 végén három egymást követő alkalommal csökkentette az irányadó kamatlábat, ami után a döntéshozók óvatosabb stratégiát választanak a jövőbeni kamatcsökkentések ütemezésében. Ennek hátterében az áll, hogy az inflációs ráta továbbra is túllépi a jegybank által kitűzött 2%-os célt.
A pénteken esedékes adatok várhatóan azt mutatják, hogy a Fed által preferált inflációs mutató januárban emelkedett az előző hónaphoz képest - derül ki a Bloomberg közgazdászok körében végzett felméréséből.
A határidős piacok szerint gyakorlatilag
nincs esély arra, hogy a Fed a következő hónapban csökkentse a kamatlábakat.
Harker több okot is megnevezett, amiért szerinte a jegybanknak hagynia kell, hogy a monetáris politika kifejtse hatását. Elmondása szerint a munkaerőpiac stabilizálódott, miközben a gazdasági növekedés továbbra is pozitív maradt.
"Makrogazdasági szempontból az általam látott adatok lehetővé teszik, hogy optimista gazdasági kilátásokat fogalmazzak meg, annak ellenére, hogy továbbra is kihívást jelent az infláció visszaterelése a célértékre" - mondta.
Egyúttal felhívta a figyelmet arra is, hogy számos fogyasztó komoly pénzügyi gondokkal küzd, amit a hitelkártya-eladósodottságra vonatkozó statisztikák is jól mutatnak.
"Ez számomra nem feltétlenül jelent vészjelzést, de figyelmeztető jel" - fogalmazott.
A Fed döntéshozói jelenleg óvatosan mérlegelik Donald Trump elnök gazdaságpolitikai terveinek lehetséges következményeit. Trump ambiciózus reformokat tervez a kereskedelmi és bevándorlási politikában, amelyek hatásai kapcsán az elemzők véleménye markánsan eltér. Kérdéses, hogy ezek a lépések miként érinthetik az infláció alakulását, a munkaerőpiaci helyzetet és a gazdasági növekedés ütemét.
Harker rámutatott, hogy a washingtoni és globális politikai változások növelik az inflációs bizonytalanságot. Megjegyezte továbbá, hogy az Egyesült Államokban terjedő madárinfluenza járvány miatt emelkednek a tojásárak.