A Bosch Budapesten innovatív képzéseket kínál, ahol a jövő autóinak önvezető technológiáit tanítják.


A Bosch célja, hogy a parkolási fejlesztések minél szélesebb körben elérhetőek legyenek, ne csak a luxuskategóriában

A parkolás az autóvezetők egyik mumusa, legyen szó kezdő vagy gyakorlott sofőrről. A kocsik egyre nagyobbak, a városi környezet pedig egyre zsúfoltabb és kiszámíthatatlanabb. Egy rosszul sikerült manőver jelentős anyagi kárt vagy akár személyi sérülést is okozhat. Ezért az autonóm parkolás nagyon hasznos fejlesztésnek tűnik. Ám ahhoz, hogy képesek legyenek beállni a parkolóhelyekre, az autók minden részletre kiterjedő tesztelésére és szigorú oktatására van szükség. A Bosch Magyarország Podcast a parkolási megoldások fejlesztését vette górcső alá.

A Bosch Budapesti Fejlesztési Központjában több mint 200 szakértő mérnök elkötelezetten dolgozik a parkolási rendszerek innovációján, céljuk pedig, hogy a parkolás élménye a lehető legbiztonságosabb és legkevésbé stresszes legyen. Az ehhez szükséges teszteléshez körülbelül 100 különféle autóból álló flotta áll rendelkezésükre, valamint egy 10 ezer négyzetméteres, minden modern kényelmi funkcióval ellátott jármű-verifikációs terület, ahol a legújabb technológiák valós körülmények között kerülnek tesztelésre.

Montvai Dániel, a fejlesztési csoport vezetője elmondta, hogy az uniós statisztikák alapján az anyagi kárral járó balesetek közel fele parkolás vagy lassú manőverezés közben következik be. A Bosch célja, hogy legújabb önvezető technológiáival biztosítsa a parkolás biztonságát bármilyen környezetben. A fejlesztések révén szeretnék elkerülni a holttereket, és garantálni, hogy a közlekedés többi résztvevője, például a gyalogosok is védve legyenek.

Az Európai Unió területén 2022 óta minden frissen forgalomba állított autó számára kötelezővé vált a parkolást támogató rendszer. Ezek a megoldások széles spektrumot ölelnek fel: a legegyszerűbb, hátsó ultrahangos szenzoroktól kezdve, a hátulnézeti kamerákon át egészen a prémium kategóriás járművekben elérhető automatikus parkolási rendszerekig terjednek. A Bosch éppen az utóbbiak felhasználói élményének javításán és egyszerűsítésén dolgozik, hogy a parkolás még gördülékenyebbé váljon a sofőrök számára.

A parkolás teljesen automatizált megoldása révén a sofőrnek csupán egyetlen gombot kell megnyomnia; az autó önállóan keres parkolóhelyet, miközben 12 ultrahangos érzékelő és 4 kamera segítségével végrehajtja a szükséges manővereket. Montvai Dániel előrejelzése szerint ez a technológia öt éven belül már nem csupán a prémium kategóriás járművekre lesz jellemző, hiszen a Bosch célja, hogy a fejlesztéseit minél szélesebb körben elérhetővé tegye. A szakértő véleménye szerint, bár az önvezető autók teljes elterjedésére még várnunk kell, az önvezető parkoló rendszerek már megkezdték hódító útjukat, mint a folyamat első lépései.

A fejlett parkolási rendszerek működését három fő szakaszra bonthatjuk. Az első fázisban a környezet alapos feltérképezése valósul meg, amely során szenzorok, például kamerák és ultrahangos érzékelők, segítenek létrehozni a környezet részletes térképét. Ezt követi a második szakasz, ahol a szoftver elemzi és kontextusba helyezi a begyűjtött adatokat. Végül, a harmadik lépésben, a rendszer a rendelkezésre álló információk alapján hozza meg a végső döntést, amely lehet fékezés vagy kormányzás. A parkolási rendszerek fejlesztésének kulcsa a precíz tesztelés, mely biztosítja, hogy a jármű a lehető legjobban érzékelje a környezetét. Ebben a folyamatban kulcsszerepet játszik a Bosch Budapest Innovációs Kampuszán található 10 ezer négyzetméteres jármű-verifikációs terület. Itt a mérnökök különböző útburkolati mintákat, mint például aszfaltozott, macskaköves, vagy éppen kátyús felületeket, valamint változatos útszegélyek és vasúti sínek szimulálásával tesztelik a rendszert.

A Bosch hazai tesztflottája körülbelül 100 járműből áll, amelyben nemcsak szériaautók, hanem álcázott prototípusok is helyet kaptak, melyeket zebramintás fóliával láttak el. E különleges flottát egy dedikált csapat irányítja. Tóth Márk, aki a Bosch tesztjármű-fejlesztésekért felelős csoport élén áll, és munkatársai folyamatosan figyelemmel kísérik a szakemberek igényeit, hogy az autók a szükséges átalakításokon áteshessenek. Ez magában foglalja különféle kamerák, speciális szenzorok, valamint lidar érzékelők telepítését, így biztosítva a teszteléshez szükséges technikai feltételeket.

Ezek a szenzorok elképesztő mennyiségű adatot képesek rögzíteni és feldolgozni, másodpercenként körülbelül egy gigabájtot, mindezt mesterséges intelligencia-alapú megoldások segítségével. Tóth Márk a műsorban megosztotta, hogy volt már olyan összetett specifikáció, amelyhez egy hosszú hónapokig tartó átalakítás során több mint 3 kilométernyi kábelt kellett "belevarázsolniuk" az egyik tesztautóba.

Az autók átalakítása során rendkívül fontos, hogy alaposan megfontoljuk minden lépést, hiszen a városi forgalom valós kihívásai között nem engedhetünk meg magunknak semmiféle kockázatot. Emellett elengedhetetlen, hogy a tesztautót irányító sofőrök folyamatosan részesüljenek különböző speciális vezetéstechnikai képzésekben. Ezáltal felkészültek lehetnek a legkülönfélébb váratlan szituációk kezelésére, biztosítva ezzel a biztonságos és zökkenőmentes tesztelést.

Related posts