A Kodály körönd ikonikus fáját 5 tonnányi terhetől szabadították meg, ezzel új életet adva a hely szellemének.


A következő beavatkozásra körülbelül három év múlva kerül sor.

- Hogy pontosan mikor ültették, nem tudjuk, de az biztos, hogy 1883-ban, amikor az Andrássy úton fasor létesült, már ott állt. A kollégáim véleménye szerint már akkor jó 10-15 éves lehetett. Talán valamikor a kiegyezés környékén vagy azután került ide - kezdte a fa régre nyúló történetét mesélni a Blikknek Dezsényi Péter, a Budapesti Közművek FŐKERT Kertészeti Divíziójának főigazgatója.

A fa annak idején az egykori MÁV Biztosító székháza előtt állt.

Az események jelentősége kiemelkedő, hiszen az I. világháború alatt a tüzelőanyaghiány következtében az Andrássy úton gyakorlatilag minden fát kivágtak, csupán ez az egyetlen maradt meg. Ennek a fának az oltalmát fegyveres őrök biztosították, ami különlegessé tette. Később, a két világháború között, az 1920-as évek elején a köröndön található fák körül sétálóutakat alakítottak ki, és valószínű, hogy éppen ekkor szenvedett kárt a fa gyökérzete. Ez a sérülés indította el a korhadás folyamatát, amely miatt a faápolási munkálatokat 3-4 évente, egymásra építve végezzük el - tette hozzá Dezsényi Péter, aki azt is megemlítette, hogy a II. világháború alatt a fa koronája is súlyosan megsérült.

Nemrégiben zajlott le a legutóbbi kezelés, amely során több különböző beavatkozást végeztek el a fán.

- A fa elmozdult az egyik irányba, emiatt csökkenteni kellett a korona súlyát. A megtartandó terhet jó 5 tonnával tettük könnyebbé a meggyengült gyökérzet és törzs számára, megakadályozva, hogy a hatalmas fa tőből kitörjön. A korábban 16 tonnásra becsült, föld felett lévő szerkezet súlya így 10-11 tonnára csökkent. Ez egyrészt hatalmas megkönnyebbülést jelent a növény számára, másrészt így statikailag is helyreáll. A koronát is alaposan megmetszették a kollégák, így több napfény juthat a belső részekre, amivel a fa erőre kaphat, élettel telibbé válhat - sorolta a többnapos munkálatok részleteit a főigazgató.

A fa gyökérzetének nagysága fokozatosan csökken, ami arra utal, hogy három év múlva újabb beavatkozásokra lehet szükség.

Úgy vélem, hogy a következő 8-10 évben még biztosan élhet, amennyiben az állapota nem romlik drámaian a következő beavatkozásig. Persze, ez nagymértékben függ a környezeti körülményektől is. Budapesten körülbelül négyezerre tehető a famatuzsálemek száma, de a faápolás költségei annyira magasak, hogy csak olyan fák esetében tudjuk ezeket a beavatkozásokat vállalni, amelyek kultúrtörténeti vagy valamilyen más fontos értéket képviselnek.

Related posts